1998 - SEP_OT

Przejdź do treści

1998

Imprezy > Wyjazdy naukowo-techniczne
Szkolenie - wycieczka

Koło Nr 1 SEP przy ZE Tarnów zorganizowało w dniach 25-26. 09 br. szkolenie i wycieczkę. Temat szkolenia brzmiał: “Małe elektrownie wodne Waksmund-Zakopanc, Olcza“ . Rozpoczęto tym samym cykl szkoleń w zakresie: “ Niekonwencjonalne źródła energii’. Szkolenie teoretyczne odbywało się podczas jazdy autobusem. Prowadzili je kol. B. Chmura i kol. R. Szymkowiak . Następnie uczestnicy szkolenia zwiedzili kolejno dwie małe elektrownie wodne (MEW) . Pierwszą z nich była MEW na rzece Dunajec w m. Waksmund k. Nowego Targu. Jest to elektrownia niskospadowa przyzaporowa, wyposażona w dwie turbiny Kapłana napędzające generatory asynchroniczne o łącznej mocy 350 kW. Drugą elektrownią była MEW zbudowana przy Potoku Olczyskim w m Zakopane-Olcza. Posiada dwie turbiny Francisa, które napędzają generatory asynchroniczne o łącznej mocy 135 kW. Elektrownia ta nie posiada zapory a woda do turbin jest doprowadzana rurociągiem z ujęcia oddalonego o 1 km od elektrowni. Zainteresowanych tematyką MEW odsyłamy do materiałów pomocniczych wydanych dla potrzeb szkolenia.
Po zakończeniu szkolenia wszyscy wzięli udział w wycieczce do Demianowskiej Doliny położonej w Słowacji. W programie wycieczki przewidziano spotkanie koleżeńskie przy ognisku, nocleg w schronisku “Kamienna Chata”. W drugim dniu zwiedzanie Demianowskiej Jaskini Wolności oraz wyjazd wyciągiem krzesełkowym na szczyt Chopok (2024 m).
W opinii uczestników szkolenie i wycieczka dostarczyły zarówno nowej wiedzy jak i niezapomnianych wrażeń, a organizatorzy mają nadzieję, że tak ciekawie rozpoczęty cykl szkoleń będzie kontynuowany w roku następnym.

Wróć do spisu treści