2002 - SEP_OT

Przejdź do treści

2002

Imprezy > Wyjazdy naukowo-techniczne
Niekonwencjonalne źródła energii

Część V-„ELEKTROWNIE WIATROWE”
Wzorem lat ubiegłych w dniach 27-28.09.2002 r. Kół nr. 1 przy ZE Tarnów S.A. zorganizowało cykliczne szkolenie mające na celu zapoznanie z problemami Elektrowni Wiatrowych oraz pokazanie uczestnikom szkolenia pracującej na stokach Beskidów w Rytrze - siłowni wiatrowej EW-160-22-30 produkcji „NOWOMAG" Nowy Sącz.
Pomoc w szkoleniu stanowił skrypt opracowany przez kol. Jerzego Niedojadło. zawiera on obszerne kompendium wiedzy na temat Elektrowni wiatrowych, począwszy od krótkiej historii wiatraka i elektrowni wiatrowych, poprzez budowę i rozwiązania takich elektrowni, aż do szczegółowego opisu zwiedzanego obiektu, wraz z uwarunkowaniami prawnymi.
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy wzięli udział w wycieczce na Słowację. Granicę przekroczyliśmy w Niedzicy i po 2 godzinach znaleźliśmy się w Wielkiej Łomnicy w hotelu „Primator”. Po smacznym obiedzie udaliśmy się do Starego Smokowca skąd kolejką górską wyjechaliśmy się na szczyt Hrebieniok (1285 m.)
Ze szczytu typowo górskim szlakiem turystycznym zeszliśmy do Doliny Staroleśnej i obok Schroniska Bilikowa Chata (1255 m.) wędrowaliśmy aż do Wodospadów Zimnej Wody.
Po oglądnięciu wodospadów i zrobieniu pamiątkowych zdjęć powróciliśmy do kolejki a następnie do Smokowca. W programie był jeszcze wyjazd do Sztrbskiego Plesa i spacer dookoła jeziora. 
Niestety deszcz i gęsta mgła uniemożliwiła nam zobaczenie czegokolwiek na tej trasie. Pomimo, że wycieczka okazała się dość męcząca to jej trudy zrekompensowała smaczna kolacja i spotkanie towarzyskie, które ze względu na bardzo brzydką pogodę z konieczności odbył się w restauracji hotelowej.
Ranek przywitał nas znacznie lepszą pogodą.Po śniadaniu udaliśmy się do Parku Narodowego „ Slovenski Raj”, gdzie zwiedzaliśmy Dobiszyńską Jaskinię Lodową.
Kolejną atrakcją naszej wycieczki był Spiski Hrad jeden z najcenniejszych zabytków' Spiszu, narodowa pamiątka kulturalna Słowacji. Kompleks zabudowań zamkowych zajmuje powierzchnię przewyższającą 4 hektary i jest uważany za jeden z największych w Europie Środkowej. Mieliśmy również okazję podziwrać piękną i rozległą panoramę z murów zamkowych i zapoznać się z bogatą i ciekawą historią Spiszu.
Ostatnim akcentem naszej wycieczki był obiad w Lewoczy. Miejscowość la uważana za perlę architektury średniowiecznej, zamieszkała dziś przez 13000 mieszkańców. Przez kilka wieków historyczna stolica Spiszą, jego centrum kulturalne, administracyjne i gospodarcze. W Lewoczy jedną z największych atrakcji jest uważany za najwyższy na świecie( 18.6m) drewniany ołtarz św.Jakuba .Znajduje się on w najstarszym obiekcie sakralnym Lewoczy tj. w Kościele Św Jakuba.
Nie było niestety możliwości oglądnięcia od wewnątrz kościoła tak więc największym zainteresowaniem uczestników cieszył się niezwykle funkcjonalny pręgierz miejski. W doskonałych humorach zadowoleni i zrelaksowani udaliśmy się w drogę powrotną do Tarnowa.


Wróć do spisu treści