2018 - SEP_OT

Przejdź do treści

2018

Z życia oddziału
==================================================================================
18.12.2018r.
W siedzibie Hurtowni Materiałów Elektrycznych „MEGA” Tarnów ul. Towarowa 11 odbyła się w godz. 9.00 - 11.00 prezentacja firmy STALCO producenta osprzątu elektrycznego  nt:
"Nowości asortymentowych firmy STALCO".
Organizatorem prezentacji jest SEP koło numer 10.
Plakat STALCO

STALCO
Nasze przedsiębiorstwo powstało w 1998 roku i od początku swej  działalności z powodzeniem dostarcza olbrzymią gamę narzędzi i technik  zamocowań do profesjonalnych jak i domowych zastosowań. Głównymi  punktami filozofii przedsiębiorstwa, a jednocześnie gwarantami sukcesu,  są wysoka jakość oferowanych rozwiązań i bezwzględna orientacja na  potrzeby klienta.
Nieustannie pracujemy nad rozwojem stworzonej przez Nas marki STALCO,  która od początku swego istnienia zdobyła uznanie i zaufanie klientów  stając się jedną z czołowych marek na rynku polskim.  
Marka  Stalco narodziła się już kilkanaście lat temu jako reakcja na prężnie  rozwijający się w Europie środkowo wschodniej rynek handlu, który wymógł  na jego uczestnikach inwestycje w coraz to lepsze produkty, których  jakość musiała sprostać oczekiwaniom klientów i zaspokajać ich  zapotrzebowanie.
Początkowo  działalność Stalco skupiała się na technikach mocowań i na ciągłym  zwiększaniu oferty katalogowej o nowe pozycje. Znakomite wyniki  sprzedaży pozwoliły na rozwój firmy i na wdrożenie działu narzędziowego,  którego struktura opiera się na dystrybucji artykułów, których linie  produkcyjne znajdują się w kilkunastu fabrykach umiejscowionych w  specjalnie wyselekcjonowanych rejonach przemysłowych świata.
W ciągłej ogólnopolskiej dystrybucji są trzy rodzaje linii produktowych marki Stalco:
 • Stalco Narzędzia Ręczne
 • Stalco Systemy zamocowań
 • Perfect Stalco „Profesjonalna jakość”
 • Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza linia Perfect Stalco,  w skład której wchodzą narzędzia ręczne najwyższej jakości. Oferta  narzędzi Perfect Stalco wybierana jest na podstawie wnikliwej analizy  komponentów używanych do ich produkcji oraz dzięki szczegółowym  technicznym testom i analizom wykonywanym w naszym dziale kontroli jakości.  Oferta narzędzi Perfect wyróżnia się odmienną od standardowych  produktów Stalco czarno-szarą szatą graficzną przez co w bardzo łatwy  sposób można odróżnić je od główniej linii narzędziowej Stalco.

==================================================================================
20.11.2018r.
W siedzibie Hurtowni Materiałów Elektrycznych „MEGA” Tarnów ul. Towarowa 11 odbyła się w godz. 9.00 - 11.00 prezentacja firmy GTV producenta osprzątu elektrycznego  nt: "Nowości asortymentowych firmy GTV".
Organizatorem prezentacji było SEP koło numer 10.
Plakat GTV

GTV to międzynarodowy dystrybutor  akcesoriów meblowych i oświetlenia. Jest jedną z najdynamiczniej  rozwijających się firm w Polsce. Spółka obecna jest na kilkudziesięciu  rynkach w Europie, Azji i Ameryce, a produkty z logo GTV znajdują się w  milionach domów i biur na całym świecie. GTV jest firmą w 100% z polskim  kapitałem.
Spółka dysponuje własnym zapleczem  techniczno-logistycznym umożliwiającym swobodne prowadzenie działalności  o ogólnoświatowym zasięgu. Siedziba firmy to nowoczesne, w pełni  zinformatyzowane centrum logistyczne w Pruszkowie, w pobliżu autostrady  A2. Na jego terenie znajduje się biurowiec oraz dwa magazyny o  powierzchni 13 000 m kw. z wydzielonymi składami celnymi, mieszczące 20  000 europalet. W podwarszawskim Błoniu spółka wynajmuje dodatkowo blisko  5000 m kw. powierzchni magazynowych.
Portfolio GTV to jedna z najbardziej  kompletnych ofert na rynku. Obejmuje kilka tysięcy produktów, w  kilkudziesięciu grupach produktowych, w tym m.in.: zawiasy, prowadnice,  podnośniki, uchwyty, wyposażenie garderoby i kuchni oraz oświetlenie  LED. GTV oferuje nieosiągalny dla innych firm współczynnik cena-jakość.  Filozofią firmy jest dostarczanie najwyższych jakościowo produktów po  przystępnych cenach, zgodnie z założeniem, że jakość nie musi i nie  powinna być droga.

==================================================================================
30.10.2018r.
W siedzibie Hurtowni Materiałów Elektrycznych „MEGA” Tarnów ul. Towarowa 11 odbyła się w godz. 9.00 - 11.00 prezentacja firmy OSPEL producenta osprzątu elektrycznego  nt:
"Nowości asortymentowych firmy OSPEL".
Organizatorem prezentacji jest SEP koło numer 10.
Plakat OSPEL

==================================================================================
Zarząd Koła SEP przy Grupie Azoty S.A. zorganizował Konferencję - Energetyka Przemysłowa w dniu 25.10.2018 r. (czwartek), która odbyła się w sali  restauracji Kasyno w Tarnowie -Mościcach, ul. Kwiatkowskiego 20.

EATON - CEAG
 
Zasilanie dla każdego budynku.
 
Sto lat temu zaczynaliśmy naszą działalność jako dostawca lamp dla przemysłu wydobywczego.
Dziś, jako ogniwo korporacji EATON jesteśmy największym producentem systemów centralnego zasilania oświetlenia awaryjnego w Europie, a nasza marka jest rozpoznawana w ponad 40 krajach na świecie.
 
 
 
Systemy centralnego zasilania oferowane są w kilku wariantach. Produkujemy zarówno pojedyncze urządzenia typu LOW POWER, przeznaczone do zasilania małych budynków, jak również duże systemy bez ograniczenia mocy. Mogą się one składać z wielu stacji głównych i podstacji, zaś urządzenia, niezależnie od mocy, mogą być podłączone do sieci LON lub LAN i automatycznie monitorowane przez oprogramowanie CG Vision.
 
Wybierz odpowiedni model – technikę świetlną otrzymasz w komplecie.
Wystarczy spojrzeć, aby zorientować się, że nasze oprawy są dopracowane we wszystkich detalach.
Świadczy o tym jakość użytych do ich produkcji materiałów oraz perfekcyjne wykonanie.


Wszystkie modele opraw opracowujemy w naszych laboratoriach przy pomocy specjalistycznych programów obliczeniowych. Tutaj tworzy się nie tylko nowoczesny design, ale przede wszystkim doskonałe parametry rozsyłu światła i zaawansowaną elektronikę. Oprawy, zanim trafią do produkcji, testowane są w ekstremalnych warunkach klimatycznych przez ponad 2000 godzin.
Bez względu na to, który model wybierzesz, po latach użytkowania poczujesz satysfakcję, że dokonałeś właściwego wyboru.
  
1.    Oświetlenie ewakuacyjne
 W celu zapewnienia odpowiedniego rozmieszczenia opraw oświetlenia ewakuacyjnego zgodne normą PN-EN 1838 oraz PN-EN 50172, powinny być one usytuowane:
a) przy każdych drzwiach wyjściowych przeznaczonych do wyjścia ewakuacyjnego;
b) w pobliżu schodów, tak aby każdy stopień był bezpośrednio oświetlony;
c) w pobliżu zamiany poziomu;
d) obowiązkowo przy wyjściach ewakuacyjnych z budynku;
e) przy każdej zmianie kierunku;
f) przy każdym skrzyżowaniu dróg ewakuacyjnych;
g) na zewnątrz i w pobliżu każdego wyjścia końcowego;
h) w pobliżu każdego punktu medycznego pierwszej pomocy, apteczki;
i) w pobliżu każdego urządzenia i przycisku przeciwpożarowego.
 
         
        

Rys.   1. Oprawa awaryjna STYLE LED 40011 CG-S, IP 54, zasięg rozpoznawalny znaku   32m.
Oświetlenie awaryjne musi spełniać szereg funkcji, a w szczególności:
 - powinno gwarantować natężenie oświetlenia awaryjnego na drogach ewakuacyjnych nie mniejsze niż 1lx w osi drogi z zachowaniem równomierności (1) oraz postanowień normy PN-EN 1838 dla bezpiecznego ruchu ewakuowanych w kierunku wyjść,
         
          
Rys. 2 Ekskluzywny znak kierunku   ewakuacji, podświetlany źródłem światła LED – CRYSTALWAY
zapewniać natężenie oświetlenia awaryjnego w pomieszczeniach przekraczających 60 m2, traktowanych jako strefy otwarte, na poziomie nie mniejszym niż 0,5lx z zachowaniem równomierności jw. oraz dla bezpiecznego wyprowadzenia ewakuowanych z pomieszczenia na drogę ewakuacyjną,
 - zapewniać natężenie oświetlenia awaryjnego w pomieszczeniach traktowanych jako strefy wysokiego ryzyka na poziomie minimum 15lx lecz nie mniejszej niż 10% oświetlenia podstawowego dla bezpiecznego ukończenia czynności zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzi znajdujących się w danym pomieszczeniu z zachowaniem równomierności (2)
- zapewnić natężenie oświetlenia awaryjnego  min. 5lx dla  punktów alarmu pożarowego, sprzętu przeciw pożarowego, medycznego, apteczki, dla łatwego zlokalizowania,
- dla dróg ewakuacyjnych szerszych niż 2m powinny być zastosowane obliczenia natężenia i rozmieszczenie oprawy jak dla dwóch osobnych dróg ewakuacyjnych.
  
2.    Opis i charakterystyka systemu centralnego sterowania zb-s prod. Eaton
 
Zasilanie oświetlenia awaryjnego w obiektach jest realizowane przy zastosowaniu systemu centralnego zasilania ZB-S produkcji EATON CEAG z pakietem akumulatorów zasilających oprawy oświetlenia awaryjnego napięciem 230V/216V AC/DC, z technologią (STAR CG-S). Urządzenie jest zdalnie programowane  z automatyczną kontrolą opraw po przewodzie zasilającym (bez dodatkowego przewodu komunikacyjnego) oraz parametrów akumulatorów wg normy PN-EN 50172. Obwody są przystosowane do pracy z oprawami w różnych trybach pracy (awaryjnym, awaryjno-sieciowym, awaryjno-sieciowym przełączalnym). Do zapisu historii zdarzeń (okres przechowywania
do 4 lat) i konfiguracji systemu używa się pamięci wewnętrznej kontrolera oraz kartę SD, która jest umieszczona w sterowniku w celu tworzenia kopii zapasowej ustawień systemu oraz historii zdarzeń. Kontroler przystosowany jest do komunikacji z BMS przez fabryczne złącze w sterownika oraz sieć w technologii LONWORKS® do dalszej rozbudowy systemu
o kolejne stacje centralnych baterii na budynku lub układ kontroli opraw z inwerterami z programem sterująco-wizualizacyjnym CG-Vision. Sterowanie końcowymi obwodami opraw oświetlenia awaryjnego realizowane jest przez zastosowanie modułów zabezpieczająco-sterujących typu SKU CG-S z odpowiednio dobranym natężeniem prądowym, z technologią CEWA GUARD i z niezależnym przełączaniem obwodów. Komunikacja opraw z modułami (SKU CG-S) w szafie odbywa się przez przewody zasilające.  
 
          
Rys. 4. Szafa CB ZB-S

Moduły SKU CG-S posiadają podwójne  zabezpieczenie- obwodu przy pracy DC – bezpiecznik na biegun „+”, bezpiecznik na biegun „-”. Dodatkowo zabezpieczone jest bezpiecznikiem od strony zasilania AC wartościowo dopasowane do użytego modułu SKU CG-S. Każdy moduł posiada izolującą obudowę zewnętrzną, umożliwiającą bezpieczną wymianę w trakcie pracy systemu.
 Każdy z obwodów jest zasilany i kontrolowany z poziomu modułu SKU o dowolnej możliwości programowania. Sterowanie oprawami w opatentowanej technologii STAR odbywa się za pośrednictwem przewodów zasilających poprzez silne impulsy prądowe o niskiej częstotliwości, zsynchronizowane z przebiegiem sinusoidy zasilania sieciowego. Dzięki temu protokół przesyłu danych STAR, w przeciwieństwie do protokołów o wysokiej częstotliwości nakładanych na zasilanie sieciowe, jest stabilny i odporny nawet na bardzo silne zakłócenia elektromagnetyczne. Każda oprawa  posiada możliwość zmiany trybu pracy z poziomu sterownika, komputera lub oprogramowania wizualizacyjnego CG-Vision, bez konieczności mechanicznej ingerencji w oprawę. Adresy nadawane są bezpośrednio na module adresowalnym, bez użycia dodatkowego zewnętrznego programatora. Monitorowanie poprawności pracy oprawy jest realizowane poprzez pomiar wartości prądu pobieranego przez moduł elektroniczny zasilający oprawę.
 
3.    Oprawy i zasilanie
 
Oprawy oświetlenia dozoru/nocnego pracujące w trybie ciągłym wyposażone są w zasilacze elektroniczne lub stateczniki adresowalne. Wszystkie oprawy wykonane są w wersji  zasilania AC/DC według VDE 0108 w zakresie zasilania 176-275V. Oprawy awaryjne/dozoru dostarczane są ze świadectwami dopuszczenia CNBOP oraz kartami katalogowymi, określającymi parametry techniczne pracy ciągłej i awaryjnej.
 
Oprawy z podświetlanym znakiem ewakuacyjnym posiadają świadectwo dopuszczenia CNBOP gdzie przeprowadzone było badanie poprawności znaku oraz jego luminancji. Z uwagi na postęp technologiczny oraz standardy ekologiczne wszystkie oprawy fluoroscencyjne posiadają możliwość wymiany świetlówkowego źródła światła na moduł ze źródłem światła LED z zachowaniem świadectwa dopuszczenia CNBOP i bez konieczności wymiany samej oprawy.  
 
Przewody zasilania opraw oświetlania awaryjnego dobiera się ze względu na maksymalny spadek napięcia wynoszący maksymalnie 3% oraz dla warunków pożaru (temp. 850ºC). W przypadku zmiany trasy przewodów należy dokonać ponownych obliczeń.  
Stosowanie opraw oświetleniowych odmiennych niż przyjęte w dokumentacji projektowej, wykonawca powinien:
 - zapewnić użytkownika o poziomie jakości nie gorszym od opraw przyjętych w dokumentacji,
 - przedłożyć obliczenia oświetlenia dla proponowanych opraw, potwierdzające zgodność z natężeniami przyjętymi w dokumentacji projektowej,
 - uzyskać akceptację inwestora, projektanta branży elektrycznej, architekta wnętrz,
 - przedstawić równoważne systemowe rozwiązanie oświetlenia awaryjnego, obejmujące centralę zasilającą i monitorującą z oprawami oświetleniowymi.
 
W przypadku zmiany parametrów opraw, układu zasilania centralnego oraz układów stateczników świetlówek i zasilaczy LED należy przeprowadzić ponownie całościowe obliczenia dla systemu zasilania opraw awaryjnych oraz akumulatorów, z uwzględnieniem kalkulacji prądów i mocy w stanie załączania opraw oraz w stanie ustalonym dla zapewnienia prawidłowej pracy układu i doboru parametrów zabezpieczeń, przekroju przewodów. Dodatkowo dla każdego obwodu należy przeprowadzić kalkulację spadków napięć. Uzyskane parametry doboru akumulatorów należy uwzględnić w zmianach obliczeń branży wentylacyjnej na wymianę powietrza w pomieszczeniu oraz konstrukcyjnej dla zapewnienia odpowiedniej odporności na nacisk.
 
4.    Ochrona od porażeń
 
Ochrona przed dotykiem pośrednim stosowana w instalacji oświetlenia awaryjnego, zasilanego z baterii centralnej przy zasilaniu AC jest realizowan w układzie sieci TN-S oraz przy zasilaniu DC w układzie sieci IT.  Systemy zasilania bateryjnego EATON CEAG wyposażone są również w pomiar stanu izolacji.
Dodatkowo można zastosować panel kontrolny F3 z dla blokady systemu podczas prac remontowych na obwodach gdzie znajdują się oprawy oświetlenia awaryjnego.
  
5.    Wytczyne dla branży wentylacyjnej
 
Dla zachowania wytycznych Normy PN-EN 50272-2 należy zapewnić 0,30 m3/h wymiany powietrza oraz minimalną powierzchnię wentylacji – 10 cm2 podczas ładowania akumulatorów. Temperatura otoczenia akumulatorów powinna zawierać w przedziale od 20 do25ºC i nie powinna w dłuższym okresie czasowym przekraczać powyższych zaleceń. Sugeruje się stosowanie klimatyzacji w pomieszczeniu dla zachowania optymalnej temperatury pracy akumulatorów.

Hubix Sp. z o.o.

Polski producent narzędzi i sprzętu do bezpiecznej  obsługi urządzeń elektroenergetycznych oraz środków ochrony  indywidualnej chroniących przed termicznym działaniem łuku  elektrycznego.
Najnowszym osiągnięciem firmy jest wyprodukowanie hełmów ze zintegrowaną osłona twarzy 20kV oraz osłoną 24cal/cm2
Piotr Żerdzicki
 
Norma ANSI/FL1 jako kryterium doboru oświetlenia.
            Stworzona przez American National Standards Institute, National Electrical Manufacturers Assoc oraz reprezentantów 14 wiodących firm z zakresu oświetlenia z całego świata norma, jest jedyną rzetelną skalą porównawczą sprzętu oświetleniowego dostępną na rynku.
              Dzięki normie użytkownik może zestawić sprzęt produkowany przez kilku producentów, których parametry zostały zmierzone w ustandaryzowany sposób a przez to nie występuje przekłamanie (mogące sięgać 300% w wybranych parametrach) spowodowane różnymi standardami pomiarowymi.  
 Parametry mierzone przez normę:
 Maksymalna moc światła mierzona między 30 sekundą a 2 minutą czasy pracy latarki w momencie osiągnięcia stabilizacji temperaturowej. Mierzona w lumenach (lm). (producenci nie korzystający z normy podają moc „gołej” diody nie uwzględniając odbłyśnika oraz soczewki przez co moc może być zawyżona do ok.30%)
 Maksymalna intensywność wiązki - intensywność wiązki, której szczytem jest maksymalne natężenie, zazwyczaj wzdłuż osi centralnej stożka światła. Mierzona w kandelach (cd)
 Zasięg światła – maksymalna odległość, w której natężenie wiązki spada do 0,25 luksa co odpowiada świetle księżyca. Mierzony w metrach.
Zdolność na upadki - oceniana na podstawie testu polegającego na upuszczaniu urządzenia z określonej wysokości na betonowe podłoże (w kilku najbardziej typowych pozycjach). Urządzenie "zalicza" test, jeśli po upadku działa poprawnie (ew. po złożeniu – ale bez wykorzystywania dodatkowych narzędzi).
 Wodoodporność - ocena odporności latarki na działanie czynników zewnętrznych (zachlapanie, zanurzenie itp.)
 
 Czas pracy jest mierzony do 10% nominalnej wartości naświetlenia czyli dla latarki 100 lm czas  mierzony jest do momentu kiedy siła światła spadnie do 10 lm. (producenci nie korzystający z normy podają czas do zgaśnięcia, gdzie czas może być kilku krotnie dłuższy).


Nowa generacja rozłączników bezpiecznikowych oraz innowacje w zakresie kompensacji mocy biernej i zabezpieczeń przeciwprzepięciowych w zakładach przemysłowych.”
 
Nowa generacja rozłączników SASILplus produkcji JEAN MUELLER charakteryzuje się dużą różnorodnością wykonań gwarantujących bezpieczeństwo obsługi i niezawodność pracy rozdzielnic nN.
 
Rozłącznik 3-biegunowy typu SASILplus, gdzie jakość idzie w parze z niezawodnością i innowacją, stwarza wiele rożnych możliwości zastosowań. Wysoką wytrzymałość zwarciową (do 120kA) i zdolność łączeniową (do AC23B) uzyskuje się m.in. dzięki podwójnemu rozłączaniu poprzez opatentowany system styków. Dzięki temu zapewnione jest również duże bezpieczeństwo obsługi i możliwość manewrowania aparatem bez uprawnień. Uzupełnieniem wysokich parametrów rozłącznika jest szeroki wachlarz akcesoriów, począwszy od mikrowyłączników sygnalizujących stan pracy aparatu poprzez elektroniczną kontrolę stanu wkładek topikowych, a skończywszy na rejestracji danych pomiarowych i zarządzania energią w rozdzielnicy nN za pośrednictwem modułu komunikującego się w protokole CANbus.
 
W typoszeregu rozłączników SASILplus znajdują się także aparaty 2 lub 4-biegunowe, a przyłącza kablowe mogą być realizowane z prawej lub lewej strony. Aparaty przeznaczone są dla wkładek topikowych NH o wielkości 000-3, a także w specjalnym wykonaniu dla wkładek na napięcie 1000V oraz wkładek wg British Standard. Dzięki wariantom rozłączników: pojedynczym, podwójnym, sprzęgłowym, jak również ich napędowi: ręcznemu lub silnikowemu (umożliwia zdalne załączanie) możliwe jest wiele rożnych wykonań i zastosowań rozdzielnic nN. Typoszereg rozłączników uzupełnia szeroka gama akcesoriów dodatkowych, które można wykorzystać nawet w późniejszym czasie w celu rozbudowy aparatów lub rozdzielnic.
Niezawodność kondensatorów ma decydujące znaczenie przy kompensacji mocy biernej i pracy jako filtry pasywne. Kondensatory FRAKO są do tego przystosowane poprzez 4-poziomowy innowacyjny system bezpieczeństwa. Budowane są zazwyczaj z metalizowanej folii polipropylenowej (dielektryk). Właściwością jej jest samoregeneracja w momencie przebicia pod wpływem przeciążenia. Jeśli dojdzie do dużej ilości przebić na małej powierzchni, funkcja samoregeneracji może nie wystarczyć. W najgorszym razie mogłoby się to skończyć całkowitym uszkodzeniem kondensatora. Wtedy działa kolejne zabezpieczenie - metalizowanie segmentowe. Trzecią cechą kondensatorów FRAKO poprawiającą ich bezpieczeństwo pracy jest opatentowany bezpiecznik nadciśnieniowy. Przy ekstremalnym przeciążeniu lub końcowej eksploatacji kondensatora, bezpiecznik nadciśnieniowy jest odpowiedzialny za bezpieczne odłączenie kondensatora od sieci (wszystkie fazy). W 2015 r. firma FRAKO zintegrowała opatentowany pierścień stykowy z poczwórnym systemem bezpieczeństwa. Zaleta bezlutowego połączenia: niebezpieczeństwo uszkodzenia zwojów kondensatora przez przegrzanie w momencie lutowania jest całkowicie wyeliminowane. Jakość połączeń uzwojeń dzięki pierścieniowi stykowemu znacząco rośnie.
 
Firma FRAKO jest czołową firmą niemiecką w zakresie produkcji kondensatorów i kompensacji mocy biernej. Sprzedaje swoje produkty do ok. 80 krajów świata, wśród jej klientów są m.in.: ABB, EATON, SIEMENS, SAMSUNG czy SOCOMEC, jak też zakłady MERCEDES BENZ, VOLKSWAGEN, BAYER i BASF. Od września 2018 roku firma JEAN MUELLER POLSKA jest wyłącznym przedstawicielem FRAKO w Polsce.
  
Francuska firma CITEL w 2000 roku opatentowała i wprowadziła na rynek ogranicznik kombinowany    w technologii VG. Jest to szeregowe połączenie iskiernika gazowego z wysokowydajnym warystorem. Dzięki temu połączeniu nie występują  prądy upływu oraz prądy następcze, osiągany jest wyjątkowo krótki czas zadziałania <20 ns, oraz bardzo dobry poziom ochrony napięciowej. Technologia ta umożliwia wytwarzanie ograniczników typu 1+2+3 dla prądu udarowego 10/350ms o wartości 25kA i  prądu wyładowczego 8/20 ms o wartości 30kA na biegun osiągając poziom ochrony 1,1 kV. Aparat ten w wykonaniu 4 polowym TNS wytrzymuje prąd udarowy (10/350 ms) o wartości 100kA,  maksymalny prąd wyładowczy 8/20 ms o wartości 280kA i prąd zwarciowy do 50kA. Inne zalety ograniczników w technologii VG to podwyższona odporność na prądy dorywcze TOV (do 450V AC), standardowe wyposażenie w sygnalizację uszkodzenia miejscową i zdalną, brak konieczności stosowania cewek odsprzęgających. CITEL udziela 10 letniej gwarancji na ograniczniki wykonane w technologii VG.
 
Firma CITEL oferuje ponad tysiąc typów i wykonań ograniczników przepięć do przeróżnych zastosowań oraz kilkaset typów iskierników gazowych do ochrony przeciwprzepięciowej. Oprócz ograniczników przepięć (zwanych zgodnie z normami SPD) dla typowych zastosowań w energetyce lub instalacjach elektrycznych AC i DC  w ofercie znajdują się także zabezpieczania dla fotowoltaiki, sieci komputerowych, różnych sieci przysyłania danych i telefonicznych, sieci radiowych GSM, UMTS, TETRA, anten     i urządzeń satelitarnych, kamer telewizyjnych, szaf sterowniczych, oświetlenia LED.
 
CITEL działa na rynku od ponad 80 lat, jest pod względem obrotów największym we Francji  i trzecim w Europie producentem ograniczników przepięć, jak też  największym europejskim eksporterem tego typu produktów do USA. Ponadto jest 2 na świecie producentem iskierników gazowych o rocznym wolumenie ponad 100 milionów sztuk. Firma ma swoje zakłady we Francji, USA i w Chinach, sprzedaje bezpośrednio swoje produkty w ok. 60 krajach świata. Od 2012 roku firma JEAN MUELLER POLSKA jest wyłącznym przedstawicielem CITEL w Polsce.
 
 
 

 


==================================================================================
25.09.2018r.
W siedzibie Hurtowni Materiałów Elektrycznych „MEGA” Tarnów ul. Towarowa 25 odbyła się w godz. 9.00 - 11.00 prezentacja firmy HAUPA producenta asortymentu narzędzi dla elektroenergetyki i nie tylko.nt:
"Nowości asortymentowych firmy HAUPA".
Organizatorem prezentacji jest SEP koło numer 10.
Plakat ►HAUPA


Kamień węgielny grupy HAUPA został położony w 1961 roku w Remscheid – w centrum niemieckiego zagłębia narzędziowego.
              
Hans Udo Paas założył firmę HAUPA z zamiarem oferowania branży elektrotechnicznej najwyższej jakości narzędzi.
Szacunek dla tradycji z jednej strony i najnowocześniejsze osiągnięcia techniki z drugiej, były i są podstawą konsekwentnej i stabilnej      ekspansji naszego przedsiębiorstwa.
Filie i generalni importerzy tworzą na terenie Europy sieć partnerskich firm zapewniając w ten sposób odbiorcy bliskość i stałą gotowość           dostaw.
Kompetencja oraz siła innowacyjna w dziedzinie “Wszystko do kabli”  i “Praca pod napięciem”, jak i doświadczenie naszego zespołu współdziałające z wysokowartościowymi materiałami zapewniają Państwu najwyższej jakości produkty!, dla wzrostu wydajności, dla zwiększenia konkurencyjności, dla najlepszego i najdłuższego użytkowania.

Od roku 1996 posiada HAUPA Certyfikat  Jakosci DIN EN ISO 9000 (2003 > DIN EN ISO 9001).
            
Aby urzeczywistnić oczekiwania jakościowe decydują się menadżerowie jakości firmy HAUPA na certyfikat ISO 9000, który zabezpiecza i       nadzoruje całokształt prac i przedsięwzięć.

Wszyscy HAUPA współpracownicy są regularnie szkoleni, aby norm tych przestrzegać i aktywnie proponować ulepszenia.

Specjalni, tzw. QMB-współpracownicy analizują zmienione struktury  i łączą je, w określone standardy.
Dla pewności, w krótkich odstępach czasu, zbieraja się audytorium niezależnych kontrolerów.
==================================================================================
XXXVI
 
Walny Zjazd Delegatów
 
Stowarzyszenia Elektryków Polskich
 
 
           W dniach 22.06 do 23.06.2018r w Pawilonie Ziemi ul. Głogowska na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się XXXVI WZD SEP .
 
W przededniu obrad w godzinach popołudniowych przedstawiciele Zarządu Głównego złożyli kwiaty pod pomnikiem Poległych Elektryków i Energetyków. Następnie delegaci przeszli do Katedry na Ostrowie Tumskim, gdzie mszę św. w intencji elektryków odprawił abp. Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.
 
           Pierwszy Dzień Zjazdu (22.06.2018r) – od godzin porannych rozpoczęły się obrady zjazdu. Obrady WZD SEP otworzył ustępujący Prezes witając zebranych gości. Wyjątkowość tego dnia uświetniły wybory nowego Prezesa Zarządu Głównego SEP na kadencje 2018-2022. W wyborach startowało dwóch kandydatów: Piotr Szymczak i Waldemar Dunajewski. W wyniku tajnego głosowania nowym Prezesem ZG SEP został Piotr Szymczak przy zdecydowanym poparciu większości delegatów.
 
           Drugi Dzień Zjazdu (23.06.2016r) – to dzień wyborów Członków ZG, GKR, GSK, KW na kadencję 2018-2022.  W wyniku tajnego głosowania wybrano:
 
 
Prezydium ZG SEP
Marek GRZYWACZ - wiceprezes (O. Radomski SEP)
Jan MUSIAŁ - wiceprezes (O. Piotrkowski SEP)
NOWICKI - wiceprezes - skarbnik (O. Wrocławski SEP)
Kazimierz PAWLICKI – wiceprezes (O. Poznański SEP)
Krzysztof WOLIŃSKI - wiceprezes (O. Białostocki SEP)
Mieczysław ŻURAWSKI - wiceprezes (O. EIT SEP)
Aleksandra KONKLEWSKA - sekretarz (O. Toruński SEP)
 
Członkowie ZG
Kazimierz JAGIEŁA, prof. PCz. (O. Częstochowski SEP)
Miłosława KUJSZCZYK-BOŻENTOWICZ (O. Warszawski SEP)
Józefa OKŁADŁO (O. Tarnobrzeski SEP)
Bolesław PAŁAC (O. Rzeszowski SEP)
Jan PYTLARZ (O. Wrocławski SEP)
Dariusz ŚWISULSKI, prof. PG (O. Gdańsk SEP)
Maria ZASTAWNY (O. Krakowski SEP)
Krzysztof ZIĘBA (O. Nowohucki SEP)
 
Główna Komisja Rewizyjna SEP
Maciej BYLICA (O. Warszawski SEP)
Beata CHOJNACKA (O. Szczeciński SEP)
Jerzy CHOLEWIŃSKI (O. Radomski SEP)
Wojciech GROTOWSKI (O. Wrocławski SEP)
Andrzej KUBOWICZ (O. Bielsko-Bialski SEP)
Marek MAGDZIARZ (O. Bydgoski SEP)
Henryk TYMOWSKI (O. Zagłębia Węglowego SEP)
Andrzej WERKOWSKI (O. Warszawski SEP)
Edward ZIAJA (O. Wrocławski SEP)
 
Główny Sąd Koleżeński SEP
Krzysztof AMBORSKI (O. Warszawski SEP)
Adam BORGUŃSKI (O. Szczeciński SEP)
Zbigniew CIASZKIEWICZ (O. Częstochowski SEP)
Bogumił DUDEK (O. Gliwicki SEP)
Ryszard FLORYŃSKI (O. EIT SEP)
Zbigniew LUBCZYŃSKI (O. Wrocławski SEP)
Waldemar ZAJĄC-DOMAŃSKI (O. Krakowski SEP)
 
Komisja Wyborcza WZD
Ryszard KORDAS (O. Wrocławski SEP)
Andrzej MARUSAK (O. Warszawski SEP)
Ryszard NIEWIEDZIAŁ (O. Poznański SEP)
Paweł PRAJZENDANC (O. Szczeciński SEP)
Marek RUSIN (O. Gdańsk SEP)
Władysław WAGA (O. Krakowski SEP)
Tadeusz PAŁKO (O. EIT SEP)
Andrzej SIKORA (O. Wrocławski SEP)
Czesław KARWAT, prof. PL (O. Lubelski SEP)
 
Fot.  Delegaci WZD SEP - Pawilon Ziemi
==================================================================================
FINDER POLSKA
 
O FIRMIE
 
Finder jest wiodącym w Europie producentem przekaźników z czterema zakładami produkcyjnymi: w Almese (Włochy), Sanfront (Włochy), S. Jean de Maurienne (Francja) oraz w Walencji (Hiszpania). Firma została założona w 1954 roku we Włoszech przez inżyniera Piero Giordanino. Pomimo globalnego zasięgu nadal pozostaje firmą rodzinną. Globalna sieć sprzedaży i dystrybucji pozwala zaopatrywać się w nasze produkty na całym świecie. Posiadamy 6 oddziałów zajmujących się sprzedażą na terenie Włoch i 23 filie rozsiane po całym globie. Produkty na rynek polski dostarczamy od początku lat 90. Ubiegłego wieku. W 2016 powstała spółka zależna Finder Polska z siedzibą w Poznaniu. Jest to kolejny kamień milowy w historii firmy i działanie w celu ugruntowania pozycji i marki na lokalnym rynku.
 
PRODUKTY
 
Gama asortymentu firmy obejmuje ponad 12,5 tys. produktów z grup przekaźników dla przemysłu, modułów interfejsowych, przekaźników nadzorczych, czasowych, do zastosowań w instalacjach komercyjnych i mieszkaniowych oraz całą gamę gniazd i akcesoriów. Oferta podzielona jest na następujące kategorie:

 
Przekaźniki:
Przekaźniki PCB
Przekaźniki przemysłowe
Przekaźnikowe moduły sprzęgające
Przekaźniki półprzewodnikowe (SSR)
Przekaźniki z wymuszonym prowadzeniem styków
Przekaźniki czasowe
Przekaźniki nadzorcze
 
 
Komponenty automatyki przemysłowej i budynkowej:
Mierniki zużycia energii
Zasilacze
Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD)
Termoregulacja przemysłowa
Przekaźniki impulsowe
Wyłączniki zmierzchowe
Czujniki ruchu
Wielofunkcyjne automaty do klatek schodowych
 
Zegary sterujące
Ściemniacze
Styczniki modułowe
Programowalne termostaty pokojowe
Produkty dla kolejnictwa i fotowoltaiki
 

Najbardziej rozpoznawalnymi elementami są przekaźniki przemysłowe oraz modułowe przekaźniki sprzęgające i przekaźniki czasowe. Jednak coraz większe sukcesy Finder odnosi w szerzej rozumianej branży automatyki za pośrednictwem rozwoju takich produktów, jak przekaźniki do obwodów bezpieczeństwa, półprzewodnikowe, nadzorcze, zasilacze, ograniczniki przepięć, liczniki energii oraz osprzęt do kontroli temperatury w obudowach i szafach sterowniczych. Finder znany jest nie tylko z automatyki przemysłowej, ale jest rozpoznawalnym graczem w szeroko rozumianej branży komponentów elektrycznych do obiektów mieszkalnych i handlowych, która rozciąga się na sterowanie oświetleniem, ściemniacze, zegary sterujące, termostaty i inne.
Najnowsze produkty z tej dziedziny są dedykowane do inteligentnych systemów automatyki budynków. Dzięki rozwojowi możliwości komunikacji w technologiach KNX, DALI, NFC, BLUETOOTH stają się coraz bardziej uniwersalnymi i przyjaznymi użytkownikowi komponentami.
 
 
STRATEGIA FIRMY
 
Finder produkuje przekaźniki elektromechaniczne w Europie od 1954 roku i posiada najszerszy zakres dopuszczeń jakościowych wśród wszystkich producentów przekaźników.
 
Jakość, innowacyjność, ciągłe badania i najnowocześniejsze technologie są siłami napędzającymi międzynarodowy sukces Findera. Dzięki międzynarodowej sieci sprzedaży obejmującej 23 przedstawicielstwa krajowe i ponad 80-ciu wyłącznych dystrybutorów, produkty Finder są eksportowane na cały świat.

 
 
==================================================================================  
       W siedzibie Hurtowni Materiałów Elektrycznych „MEGA” Tarnów ul. Towarowa 11 odbędzie się w godz. 9.00 - 11.00 prezentacja firmy KANLUX producenta oświetleniowego nt:
"Nowości asortymentowych oświetlenia ledowego firmy KANLUX".
Organizatorem prezentacji jest SEP koło numer 10.==================================================================================
Tarnowskie Dni Elektryki odbyły się w dniach:
- 15.05 (wtorek) sala Niebieska ul. Lwowska siedziba TD: - Temat „Wpływ rozwoju elektromobilności na sieć elektroenergetyczną"

- 17.05 (czwartek)  aula PWSZ - Temat „Elektromobilność” https://20lat.pwsztar.edu.pl/electromobility-elektromobilnosc-tde-2018

Przedstawiamy plakat TDE 2018


 
PRE Edward Biel od początku swojej działalności zajmuje się produkcją stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz rozdzielnic i szaf niskiego napięcia do 6300A, stacji transformatorowych SN/nn przeznaczonych dla energetyki zawodowej, infrastruktury publicznej, budownictwa oraz przemysłu. W naszej ofercie można znaleźć produkty i rozwiązania techniczne o szerokim profilu zastosowania. Wykonujemy zamówienia standardowe oraz te spoza naszego katalogu, starając się tym samym zaspokoić coraz większe wymagania Klientów. Prowadzimy prefabrykacje rozdzielnic w wielu systemach znanych producentów. Wykonujemy usługi w zakresie prefabrykacji rozdzielnic i szaf sterowniczych na indywidualne życzenie Klienta.
 
 
EVB stacje ładowania pojazdów
 
EVB to seria innowacyjnych stacji produkcji PRE Edward Biel przeznaczonych do ładowania pojazdów elektrycznych. Stacje są produkowane w całości w Polsce i stanowią alternatywę dla stacji zagranicznych producentów. Stacje cechuje wytrzymałość, 25-letnie doświadczenie firmy oraz gwarancja bezpieczeństwa użytkowanych urządzeń poprzez stosowanie obudów metalowych w II klasie ochronności.
 
Odpowiadając na rosnące zainteresowanie rynkiem e-mobility przedstawiamy Państwu rodzinę stacji ładowania Electric Vihicle Biel czyli EVB.
Stacje ładowania EVB naszej produkcji to innowacyjne i nowoczesne urządzenia, które umożliwiają usługę ładowania wraz z wymaganym systemem zarządzania lokalnego lub zdalnego.
 
Wszystkie produkowane przez nas stacje do całkowicie produkt polski powstający wyłącznie w naszej fabryce.

Zgodnie  z  ustawą punkty ładowania możemy podzielić na dwie główne kategorie:  
- punkt ładowania o normalnej mocy – od 3,7 kW do 22 kW,
- punkt ładowania dużej mocy – od 22 kW do 150 kW
W naszej ofercie znajdują się ładowarki umożliwiające ładowanie prądem AC oraz DC:
- z jednym punktem ładownia (Wallbox mini)
- z dwoma punktami ładownia (Wallbox 2M, EVB, EVB smart, EVBmax)
- z trzema punktami ładowania (EVB, EVB smart, EVBmax)
- lub większą ilością punktów w jednym urządzeniu na życzenie Klienta
- z funkcją outdoorowych nośników reklamowych (EVB Advert);
- do ładowania autobusów elektrycznych (EVB CT);
- podziemne (EVB UG);

W swojej ofercie posiadamy ponad 800 konfiguracji naszych stacji ładowania. W celu doboru najlepszej konfiguracji, oferujemy możliwość spotkania z naszym przedstawicielem.
Ogólne informacje o stacjach normalnej mocy AC – Wallbox mini, Wallbox 2M, EVB
 
 
Do każdej stacji dołączana jest dokumentacja techniczna oraz instrukcja obsługi dla właściciela w której są zawarte wszystkie potrzebne informacje na temat prawidłowego eksploatowania urządzenia.
- stacje produkcji PRE Edward Biel posiadają zabezpieczenia nadprądowe, różnicowo- prądowe czułe na prąd stały oraz zabezpieczenie przepięciowe,
- standardy:
- gniazdo typ-2. IEC 62196-2
- przewód ładowania AC z wtykiem ładowania pojazdu typ-1 SAE J1772
- przewód ładowania AC z wtykiem ładowania pojazdu typ-2 IEC 62196-2
- przewód ładowania DC z wtykiem ładowania pojazdu CCS-2 IEC 62196-3
- przewód ładowania DC z wtykiem ładowania pojazdu CHAdeMO / JEVS G105
- standard OCPP 1.5 oraz 1.6
- nie ma potrzeby instalowania przed stacją dodatkowej rozdzielnicy lub szafy zabezpieczeniowej,
- rozłącznik główny w stacji odłączający napięcie umożliwia bezpieczne wykonywanie prac serwisowych
- II klasa ochronności stacji EVB zapewnia pełne bezpieczeństwo użytkowania oraz ochronę na długie lata
- układ chłodzenia/ogrzewania stacji (grzałka-wentylator),
- solidna i wytrzymała obudowa aluminiowa,
- każdy punkt działa niezależnie, osobny licznik do każdego punktu, wyłączenie/włączenie pierwszego punktu nie wpływa na drugie,
- szyba hartowana frontowa wykonana ze specjalnego szkła bezpiecznego pokrytego indywidualną grafiką,
 - przedział licznikowy do instalacji licznika do rozliczenia z operatorem energetycznym.


Pojazdy elektryczne – dzisiaj i jutro!
 
Ofensywa w dziedzinie pojazdów elektrycznych:
„E-mobilność” nowym działem w Zarządzie


Od 2020 roku marka Volkswagen zamierza wprowadzić zupełnie nową generację samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym, skonstruowanych w oparciu o modułową platformę (MEB) przeznaczoną specjalnie do tego rodzaju samochodów. Przygotowania przebiegają zgodnie z planem. Nakładem miliarda euro marka zamierza rozbudować fabrykę w Zwickau tak, by stała się europejskim centrum kompetencyjnym w dziedzinie pojazdów elektrycznych i zamierza produkować tam wszystkie modele skonstruowane w oparciu o MEB z przeznaczeniem na rynek europejski. W przyszłości w Zwickau ma powstawać dziennie do 1.500 pojazdów opartych na platformie MEB. Inne ważne zakłady produkujące auta elektryczne powstaną w Chinach i w Ameryce Północnej. Samochody elektryczne nowej generacji będzie można wprowadzić na rynek w trzech dużych regionach niemal jednocześnie.

Pierwszym modelem z rodziny I.D. wprowadzonym na rynek będzie w 2020 roku Volkswagen I.D. W krótkich odstępach czasu pojawią się potem m.in. elektryczny SUV – I.D. CROZZ oraz I.D. BUZZ, czyli Bulli przyszłości. Prezentując zaledwie kilka dni temu model I.D. VIZZION Volkswagen przedstawił przyszły topowy model rodziny I.D. Ten studyjny pojazd pokazuje jak wielki potencjał ma platforma MEB. Wokół tych pojazdów Volkswagen tworzy całe otoczenie – od stacji zasilania w energię elektryczną, poprzez wytwarzanie „zielonego” prądu, aż po cyfrowe usługi. Dzięki temu przesiadka do samochodów elektrycznych będzie tak łatwa i atrakcyjna, jak tylko to możliwe.

„Duży popyt na e-Golfa wskazuje, że samochody elektryczne będą w coraz większym stopniu zyskiwać popularność. Jeśli technologie będą dopracowane, a ceny przystępne, klienci chętnie przesiądą się do takich aut. Dzięki rodzinie modeli I.D. znajdziemy się na szczycie fali elektromobilności” – stwierdził Herbert Diess.
 
Aktualnie dostępne modele z napędem elektrycznym oferowane przez markę Volkswagen: e-up i e-golf można zamówić między innymi w salonie Volkswagena w Tarnowie. Porsche Tarnów, to jeden z nielicznych salonów Volkswagena, który może obsługiwać samochody elektryczne na miejscu – posiada własną stację ładowania. Serdecznie zapraszamy!
 
 
Źródło: Volkswagen
Abstact EN:
 
The world population grows at much higher rate in the south of the world with respect to the north. Furthermore, world’s population is getting older due to the dropping of the fertility and the growth of life expectation. Such simple and irreversible considerations lead to future scenarios that will consolidate between 2030 and 2050 leading to a general situation profoundly different from the one we have today. Among the main effects, suffice to mention here the non-equal distribution of resources and GDP in the world, the large-scale involuntary migration phenomena, climate changes and extreme weather events, cyber-attacks, natural disasters.  
 
Another driver for the transformation of scenarios is surely the impact of digitalization to the society which will definitely influence the labor market leading to the creation of completely new jobs that do not exist today and to the vanishing of some of today’s well established professions.
 
The future will be dominated by two main tendencies: digitalization and de-carbonization. The presentation, after a motivational introduction for setting the scene, will cover the two aspects separately showing the possible effects on economy and society of both tendencies with particular attention to the effects on research, economy and higher education.  This causes investing in the development of renewable energy sources, changes in infrastructure and the development of new electric vehicle constructions.
 
Abstrakt PL: Światowa populacja rośnie znacznie szybciej w krajach południa kontynentów niż w krajach północnych.  Co więcej, populacja świata starzeje się. Spada liczba urodzeń. Rosną oczekiwania życiowe młodych ludzi.  Wiele względów ma wpływ na prognozy rozwoju światowej gospodarki w latach  2030-2050, co w efekcie doprowadzi do sytuacji, która zasadniczo różni się stanu obecnego. Wśród spodziewanych efektów  globalnych nastąpią jeszcze większe dysproporcje w  rozmieszczeniu zasobów i PKB na świecie, nasilenie przymusowej migracji  na dużą skalę, cyberataki, zaostrzenie zmian klimatycznych czy też ekstremalnych zjawisk pogodowych, klęsk żywiołowych.
 
Kolejnym czynnikiem który może w sposób istotny zmienić spodziewany scenariusz rozwoju wydarzeń  to wpływ cyfryzacji na społeczeństwo. Z pewnością wpłynie to na globalny rynek pracy. Pojawią się nowe zawody i miejsca pracy. Zniknie wiele  dzisiejszych, dobrze ugruntowanych zawodów.
 
Przyszłość będzie zdominowana przez dwa główne trendy: digitalizację i dekarbonizację.  Autor po wprowadzeniu do tematu przeanalizuje jaki może być wpływ tych czynników  na gospodarkę i społeczeństwo.   Głównym przedstawionym tematem  jest wpływ światowych trendów na  badania naukowe, gospodarkę i szkolnictwo wyższe. Powoduje to zarówno inwestowanie w rozwój odnawialnych źródeł energii,  zmiany w infrastrukturze jak i rozwój nowych konstrukcji pojazdów elektrycznych.

==================================================================================


  
  
  
  
  
       
==================================================================================
Pierwsze posiedzenie Zarządu Tarnowskiego Oddziału SEP
 
W dniu 5.04.2018 r. zebrał się Zarząd T/O SEP celem ukonstytuowania się oraz wyboru zespołów i komisji roboczych. Członkowie Zarządu postanowili że:
 
Prezydium Zarządu T/O SEP  będzie pracowało w składzie
1.         Janusz Onak                                   - Prezes Oddziału
2.         Antoni Maziarka                             - I-wszy v-ce Prezes -odpowiedzialny za szkolenia i komisje kwalifikacyjne
3.         Władysław Bochenek                     - II-gi v-ce Prezes - odpowiedzialny za IR SEP
4.         Krzysztof Mikulski                          - III-ci v-ce Prezes - odpowiedzialny za konferencje naukowe i seminaria
5.         Grażyna Smolińska-Wygrzywalska  - Sekretarz
6.         Jan Sznajder                                 - Skarbnik
7.         Roman Kuczek                              - członek Prezydium

Kierownikiem Ośrodka IR SEP będzie kol. Władysława Bochenka a Radę Ośrodka IR SEP będą stanowili:
1)      Władysław Łabuz                             - Przewodniczący
2)      Marek Przebięda
3)      Krzysztof Mikulski

Kierownika Ośrodka Szkoleniowego wybrano kol. Antoniego Maziarkę natomiast do Rady Nadzorczej nad Komisjami Kwalifikacyjnymi weszli:
1)      Andrzej Jaglarz                                - Przewodniczący-
2)      Zbigniew Gniadek
3)      Jan Kozioł
 
Zespół ds. młodzieży i kontaktów z Kołami w tym w zakresie konkursów dla młodzieży w składzie:
1)      Grzegorz Bosowski                            - Przewodniczący
2)      Agnieszka Lisowska – Lis
3)      Andrzej Kieć
4)      Grażyna Smolińska - Wygrzywalska
 
Bardzo ważną statutową działalnością Oddziału jest organizacja seminariów i konferencji którą kierował będzie kol. Krzysztof Mikulski a do celów wykonawczych powołano podzespoły tematyczne w składzie:

1.    Podzespół ds. organizacji seminarium pn. „Spotkania elektroinstalatorskie”:
  1)    Aleksander Gawryał                             – Przewodniczący
  2)    Bolesław Budzik
  3)    Lesław Gogola
  4)    Grzegorz Ptak                                      – odpowiedzialny za informacje o seminariach
  5)    Tomasz Sęk
  6)    Mariusz Majewski
 
2.    Podzespół ds. organizacji Dnia Energetyki Zawodowej w ramach TDE:
  1)    Marcin Szymczyk- Przewodniczący
  2)    Wiesław Cich
  3)    Jerzy Niedojadło
  4)    Marcin Zduń
  5)    Jarosław Kubala
  6)    Paweł Bartecki   – odpowiedzialny za informacje o seminarium
  7)    Jerzy Zgłobica
 
3.    Podzespół ds. organizacji Dnia „Nowoczesnej techniki” w ramach TDE w składzie:
  1)    Zbigniew Papuga - Przewodniczący
  2)    Agnieszka Lisowska –Lis,
  3)    Adam Dychtoń
  4)    Andrzej Bielak,
  5)    Andrzej Kieć,
  6)    Przebięda Marek – odpowiedzialny za informację o seminarium
 
4.    Podzespół ds. organizacji seminarium pn „Energetyka przemysłowa w teorii i praktyce”:
  1)    Roman Kuczek – Przewodniczący
  2)    Władysław Łabuz
  3)    Bogdan Sasak
  4)    Roman Romaniszyn
  5)    Jacek Ramian – odpowiedzialny za informacje o seminarium
  6)    Jerzy Wachowicz

Sprawami organizacji wycieczek i imprez integracyjnych będzie zajmował się Zespół w składzie:
  1)      Jan Sznajder    Przewodniczący
  2)      Jerzy Niedojadło
  3)      Grażyna Dąbrowska
  4)      Zbigniew Gieroń

Powołano Komisję ds. Odznaczeń w składzie:
  1)      Stanisław Kozioł- Przewodniczący
  2)      Roman Kuczek
  3)      Agnieszka Lis-Lisowska
  4)      Władysław Łabuz
  5)      Antoni Maziarka
  6)      Janusz Onak
  7)      Grażyna Smolińska- Wygrzywalska
 
Natomiast Kapituła Medalu im. Jana Szczepanika będzie pracowała w składzie:
  1)      Adam Dychtoń- Przewodniczący
  2)      Władysław Łabuz
  3)      Paweł Marek
  4)      Antoni Maziarka
  5)      Zbigniew Papuga
  6)      Marian Strzała

Redakcję Biuletynu Informacyjnego T/O SEP będą tworzyć Andrzej Wojtanowski jako redaktor naczelny oraz Rada Programowa w składzie:
  1)      Roman Kuczek,
  2)      Andrzej Liwo,
  3)      Małgorzata Liwo
  4)      Adam Pieprzycki,
  5)      Jerzy Zgłobica,
==================================================================================
28.03.2018 r.
Zarządu Tarnowskiego Oddziału SEP zarganizował konferencję  "Instalacje elektryczne w obiektach użyteczności publicznej oraz w  obiektach przemysłowych"  która odbyła się w środę 28.03.2018 r. od godz. 9:00 w Tarnowie ul. Lwowska - TAURON Sala Błękitna.
Na spotkaniu zaprezentowane zostały m.in. aktualne wymagania w zakresie  pomiarów i badań instalacji elektrycznych z uwzględnieniem zmian z  ostatnich lat. Poruszony temat ochrony odgromowej i pomiaru uziemień.


             mgr inż. Fryderyk Łasak
31-621 Kraków oś. Bohaterów Września 61A/23
Tel. 12-6811541           kom  503 750306
           e-mail: flasak@tlen.pl
 
 
Badania instalacji elektrycznych i najczęściej popełniane błędy przy ich wykonywaniu

 
1. Wstęp
 
Normalizacja europejska zmienia się dynamicznie i w ślad za nią zmieniają się polskie normy. Seria norm PN-IEC – tłumaczeń norm międzynarodowych była zastępowana tłumaczeniami norm europejskich oznaczanych jako PN-EN. Obecnie wprowadzane są dokumenty harmoni-zacyjne - tłumaczenia zmodyfikowanych norm międzynarodowych oznaczane jako PN-HD.
 
W latach 90-tych nastąpiły zmiany w zasadach budowy instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych oraz zmieniły się zasady ochrony od porażeń prądem elektrycznym. Zmiany wprowadzone przez nowe Prawo Budowlane, zmiany w Warunkach Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zmiany w przepisach dotyczących ochrony przeciwpora-żeniowej (norma PN-IEC 60364-4-41 [21.18], która została zastąpiona przez PN-HD 60364-4-41:2009 [21.17]) oraz zastąpienie normy PN-IEC 60364-6-61 [21.19], normą PN-HD 60364-6:2008P [21.20] , spowodowały zmiany w wymaganiach dotyczących przeprowadzania badań instalacji, dla oceny stanu ochrony przeciwporażeniowej w eksploatowanych urządzeniach elektrycznych o napięciu znamionowym do 1 kV. Ukazała się nowa wersja normy PN-HD 60364-6:2016-07E (wersja angielska)
 
Norma PN-HD 60364-4-41:2009P „Instalacje elektryczne niskiego napięcia . Część 41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym.” to są obecnie obowiązujące przepisy ochrony przeciwporażeniowej. W bieżącym roku ukazała się nowa wersja tej normy PN-HD 60364-4-41:2017-09E w wersji angielskiej.
 
Stare przepisy były złe, były przyczyną dużej ilości wypadków śmiertelnych w ciągu roku, spowodowanych porażeniami prądem elektrycznym. Notowano ok. 10 ofiar/milion mieszkańców rocznie, znacznie więcej niż w innych krajach Europy, gdzie było 1 - 3.
 
Ilość ofiar porażenia prądem po wprowadzeniu w Polsce nowych przepisów i szkoleń systematycznie maleje. W 2009r. Wskaźnik ten obniżył się do 3,25, z tendencją dalszego zmniejszania się w następnych latach, z tego w miastach 2,19, a na wsiach 4,90, w tym mężczyźni 6,08, a kobiety 0,61
 
W 2010 roku zatwierdzona została norma PN-HD 60364-5-54:2010 Instalacje elektryczne niskiego napięcia-Część 5-54: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Uziemienia, przewody ochronne i przewody połączeń ochronnych.[21.22]
 
Jest również Polska Norma PN-HD 308 S2;2007P jako Dokument Harmonizacyjny dotyczący identyfikacji żył kabli i przewodów w tym przewodów giętkich i sznurowych na napięcie znamionowe nie wyższe niż górna granica II zakresu napięcia tj. 1000 V a. c. lub 1500 V d. c.
 
Żyły kabli i przewodów wielożyłowych oraz przewodów sznurowych powinny być oznaczane kolorami podanymi w tabelach 1 i 2. W tabelach tych podano kolory żył w zależności od ilości żył, a w przypadku kabli i przewodów czterożyłowych lub pięciożyłowych podano kolejność występowania poszczególnych kolorów.
 Identyfikacja za pomocą kolorów nie jest wymagana w przypadku przewodów koncentrycznych, żył płaskich przewodów giętkich bez powłoki oraz przewodów w izolacji z materiału, który nie może być oznaczany kolorem, np. przewody o izolacji mineralnej.......... cd w Biuletynie.


==================================================================================
Wybory władz Tarnowskiego Oddziału SEP na nową kadencję 2018-2022 r.
Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału Tarnowskiego SEP /WZDO/ odbyło się w dniu 21.03.2018 r w Sali H. Ziemnickiego w siedzibie NOT. W obradach wzięło udział 45 delegatów, na 46 wybranych we wszystkich Kołach T/O SEP, którzy zebrali się aby wybrać nowe władze Oddziału. Na początku posiedzenia przedstawiciel Zarządu Głównego wraz z Prezesem Oddziału wręczył Medale i Honorowe Odznaki SEP członkom zasłużonym w pracy na rzecz T/O SEP.
 
Medalem im. Prof. Mieczysława Pożaryskiego zostali wyróżnieni:
-          Adam Dychtoń
-          Jan Sznajder.
 
Szafirową Honorową Odznakę SEP otrzymali Koledzy:
-          Antoni Maziarka
-          Andrzej Wojtanowski
 
Natomiast Srebrną Honorową Odznaką SEP zostali uhonorowani Koledzy:
-          Franciszek Bernat
-          Lesław Gogola
-          Ryszard Jaszczur
-          Jacek Ramian
-          Marcin Szymczyk
 
Po wręczeniu nagród ustępujący Prezes zaproponował na przewodniczącego obrad kol. Krzysztofa Mikulskiego, co zostało jednogłośnie przegłosowane. Sekretarzem obrad została wybrana kol. Grażyna Smolińską-Wygrzywalską. Obserwatorem z ramienia Zarządu Głównego była kol. Józefa Okładło – członek Zarządu Głównego SEP. W WZDO wzięli także udział honorowi seniorzy SEP Antoni Kawik i Marian Strzała.
 
Następnie zebrani przyjęli Regulamin WZDO.
 
Bardzo ważnym punktem obrad było przedstawienie przez ustępującego Prezesa Oddziału sprawozdania z pracy statutowej, działalności gospodarczej i zrealizowania uchwał z poprzedniego WZDO z 2014 r. Kolejno przedstawione zostały sprawozdania Sądu Koleżeńskiego Oddziału i Komisji Rewizyjnej Oddziału. Przewodniczący tej ostatniej kol. Stanisław Kozioł przedstawił wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi T/O SEP. Wniosek uzyskał pełną aprobatę zebranych, którzy przegłosowali go jednogłośnie.
 
W części zasadniczej obrad dokonano wyborów władz Tarnowskiego Oddziału SEP. I tak Prezesem T/O SEP został wybrany jednogłośnie kol. Janusz Onak natomiast w skład 15-osobowego Zarządu weszli kol. kol:
1.    Władysław Bochenek
2.    Grzegorz Bosowski
3.    Bolesław Budzik
4.    Roman Kuczek
5.    Agnieszka Lisowska-Lis
6.    Andrzej Liwo
7.    Władysław Łabuz
8.    Antoni Maziarka
9.    Krzysztof Mikulski
10. Zbigniew Papuga
11. Marek Paweł
12. Marek Przebięda
13. Grażyna Smolińska-Wygrzywalska
14. Jan Sznajder
15. Andrzej Wojtanowski
 
 
Do Komisji Rewizyjnej Oddziału zostali wybrani
1.    Stanisław Kozioł – Przewodniczący
2.    Antoni Kieć
3.    Zbigniew Kaput
4.    Marcin Szymczyk

Natomiast Sąd Koleżeński będzie pracował w składzie.
1.    Adam Dychtoń - Przewodniczący
2.    Roman Romaniszyn
3.    Marian Strzała
4.    Krzysztof Gajewski
 
 
XXXVIII Walny Zjazd Delegatów SEP odbędzie się w dniach 21-24. czerwca w Poznaniu w którym wezmą udział kol. kol:
1.    Janusz Onak  jako urzędujący Prezes T/O SEP  oraz
2.    Władysław Łabuz
3.    Antoni Maziarka
4.    Andrzej Liwo
 
Po dyskusji przyjęto uchwały WZDO do realizacji przez nowowybrany Zarząd T/O SEP:
 1. Głównym celem SEP jest propagowanie nowoczesnych rozwiązań w szeroko pojętej elektryce. W związku z tym, że jeszcze nie we wszystkich Kołach prowadzi się odpowiednie działania mające na celu spełnienie powyższego celu Zarządy Kół zintensyfikują działania mające na celu zwiększenia ilości spotkań naukowo-technicznych w Kołach. Zarząd Oddziału wyłoni ze swego składu pełnomocnika odpowiedzialnego za wsparcie Zarządów Kół pod względem organizacyjnym.
 2.  
 3. W związku ze zwiększoną liczba osób które chcą uczestniczyć w wycieczkach  organizowanych przez Oddział, Zarząd winien opracować  i wprowadzić do stosowania zasady dofinansowania tych wycieczek ze środków SEP  .
 4.  
 5. Nowy Zarząd poczyni staranie celem powiększenia liczby członków wspierających.
 6.  
 7. Wszystkie funkcjonujące Koła SEP winny włączyć się w pracę Oddziału poprzez współorganizację imprez o charakterze sympozjalnym i integracyjnym.
 8.  
 9. Budować autorytet Stowarzyszenia poprzez uczestnictwo członków w różnych gremiach doradczych, poprzez działalność seminaryjną, wydawniczą, publicystyczną itp.
 10.  
 11. W celu podniesienia kwalifikacji członków Komisji Kwalifikacyjnych Zarząd zorganizuje jeden raz w roku szkolenie dla wszystkich członków Komisji w zakresie prawidłowości funkcjonowania Komisji oraz w wybranych zagadnieniach technicznych.
 
Na tym obrady WZDO zostały zakończone


===========================================================================
Noworoczne spotkanie Koła SEP nr 3 przy Grupie Azoty S.A.
  
W dniu 9 lutego 2018 r.w salach restauracji Kasyno odbyło się tradycyjne spotkanie Noworoczne członków Koła nr 3 Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Grupie Azoty S.A. w Tarnowie. Spotkanie miało jak zwykle uroczysty charakter, a dodatkowo jego rangę podnosił fakt, że to pierwsze spotkanie w nowej kadencji. Należy w tym miejscu dodać, że w dniu 17 stycznia 2018 r. na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym powołano nowy Zarząd Koła.

Spotkanie zaszczycili swą obecnością : Prezes Oddziału Tarnowskiego SEP Antoni Maziarka, V-ce Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Józef Rojek, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A. Artur Kopeć. Wśród zaproszonych gości byli również : Dyrektor Centrum Energetyki w Grupie Azoty S.A. Zbigniew Wadach, Prezes Spółki ELZAT  Jarosław Lipiński, Dyrektor w Spółce Grupa Azoty Automatyka S.A. Franciszek Bernat, oraz Prezes SITPChem Oddziału Tarnowskiego a zarazem Członek Rady Nadzorczej Grupy Azoty S.A.  Zbigniew Paprocki i Członek Rady Nadzorczej Grupy Azoty S.A. kol. Roman Romaniszyn, który jest jednocześnie członkiem Zarządu Koła.
 
Z pośród zaproszonych gości należy również wymienić Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych  Pana Krzysztofa Kołacińskiego, przedstawiciela Firmy Schneider- electric Pana Artura Piwniuka oraz historyka miasta Tarnowa – Pana Antoniego Sypka, z którym spotkania przeszły już do tradycji, a którego opowiadania wzbogacają spotkania w Kole o szeroką historyczną wiedzę związaną z niezwykle bogatą tradycją naszego miasta.
 
Dodatkowo po raz pierwszy w tym roku gościem spotkania był Proboszcz Parafii Mościce  ks. dr Jacek Nowak.
Na wstępie, Prezes Koła kol. Roman Kuczek serdecznie powitał zaproszonych gości, oraz wszystkich zgromadzonych. W związku z zakończoną kadencją, przystąpił do krótkiego podsumowania działań Zarządu Koła w minionym okresie.            W pierwszych słowach kol. Roman Kuczek przypomniał skład zarządu w kadencji 2014 – 2018 wymieniając jego członków, odczytał nazwiska kolegów, którzy zasilili nasze koło w trakcie kadencji oraz tych członków, którzy zostali skreśleni z listy. Zapoznał także zebranych z nazwiskami kolegów, którzy w ostatnim okresie przeszli do wieczności. Zaraz po tym, na wniosek Prezesa, zgromadzeni uczcili ich pamięć  minutą ciszy.
 
Przechodząc do dalszej części sprawozdania Prezes Kuczek opisał działalność techniczno – naukową jaką koło prowadziło wyliczając zarówno te działania, które były inicjowane przez Zarząd, jak i te których było współorganizatorem. Spośród najważniejszych wymienić należy wizytówkę Koła nr 3 – organizowaną dorocznie           i cieszącą się dużą popularnością konferencję Energetyka Przemysłowa. Konferencja ta ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją oraz konsumpcją energii elektrycznej w dużych zakładach przemysłowych. W trakcie tych konferencji referaty wygłaszali m.in. :
 
 • Dyrektor Centrum Energetyki w      Grupie Azoty S.A. mgr inż. Zbigniew Wadach – „Instalacje do termicznego      przekształcania odpadów”
 •  
 • mgr inż. Andrzej Garczarczyk – „Energetyka      w Grupie Azoty S.A.  Tarnów”
 •  
 • mgr inż. Roman Stadnicki – „Zintegrowany      kurs bezpieczeństwa”
 •  
 • mgr inż. Grzegorz Marszałek – „Bezpieczeństwo      zasilania instalacji przemysłowych”
 •  
 • mgr inż. Roman Romaniszyn – „Awarie      w sieciach elektroenergetycznych przyczyny i skutki oraz jak im zapobiegać”
Jako współorganizator, wraz z Firmą ASE i kołem SITPChem – Tarnów, braliśmy udział w przygotowaniu corocznych konferencji  na temat urządzeń i instalacji           w wykonaniu przeciwwybuchowym. W konferencjach tych aktywny udział brał członek naszego Koła mgr inż. Roman Stadnicki. Członkowie naszego Koła aktywnie uczestniczyli również w organizowanych przez Zarząd miejski SEP dorocznych Dniach Energetyki poprzez tematyczne odczyty i referaty.
 
 
W dalszej części sprawozdania Prezes przypomniał o obchodach 50-lecia istnienia Koła, które uroczyście obchodziliśmy w roku 2015 oraz o osobach, które zostały uhonorowane z tej okazji medalem im prof. Mieczysława Pożaryskiego, medalem im inż. Jana Szczepanika, oraz Honorowymi Odznakami SEP. Wyliczone również zostały wycieczki, jakie koło organizowało i w których brało udział.
 
 
Następnie Prezes Roman Kuczek przedstawił aktualny skład Zarządu Koła,
 
 • Roman Kuczek – Prezes Koła
 •  
 • Władysław Łabuz – Sekretarz
 •  
 • Alfred Perz – Skarbnik
 •  
 • Roman Romaniszyn – Członek      Zarządu
 •  
 • Jacek Ramian – Członek Zarządu
 
Nakreślił plan działania Koła na bieżący rok, w którym znalazły się m.in. : wycieczka do elektrowni wodnej w Rożnowie, udział w szkoleniach i konferencjach, wyjazd na Targi Energetyczne w Bielsku – Białej, oraz organizacja dorocznej konferencji Energetyka Przemysłowa. Kol. Roman Kuczek zgłosił również inicjatywę ufundowania sztandaru, który stanowiąc symbol, uczestniczył będzie wraz z pocztem i przedstawicielami Koła w różnych uroczystościach o charakterze oficjalnym.
 
 
Na zakończenie Prezes Roman Kuczek złożył podziękowania wszystkim członkom Koła, którzy obdarzyli go zaufaniem i oddali swoje głosy na jego kandydaturę w obecnej kadencji oraz złożył życzenia pomyślnego roku i owocnej współpracy.
 
 
W dalszej części spotkania głos zabierali : Prezes SEP Oddziału Tarnowskiego Antoni Maziarka, v-ce prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Józef Rojek, Dyrektor Centrum Energetyki w Grupie Azoty S.A  Zbigniew Wadach, którzy w kurtuazyjnych słowach gratulowali Prezesowi wyboru na następną kadencję, życzyli powodzenia               w roku 2018 oraz dalszych sukcesów w prowadzeniu Koła. Głos zabrał również Prezes SITPChem  Zbigniew Paprocki, który wskazał na zbieżność celów, bardzo dobrą współpracę i wspólnych członków, którzy dodatkowo spajają nasze organizacje oraz Dyrektor ZST Krzysztof Kołaciński wskazując w swej wypowiedzi na niezwykłą wagę współpracy kół SEP i SITPChem działających przy Grupie Azoty S.A ze szkolnymi kołami organizacji technicznych. Współpracy, której głównym celem jest propagowanie zainteresowań technicznych u młodych adeptów szkoły i w tworzeniu nowych kadr dla organizacji NOT-owskich.
 
Ks. dr Jacek Nowak, nie szczędził ciepłych słów pod adresem organizatorów. Złożył wszystkim wyrazy sympatii i gratulacje oraz życząc sukcesów, udzielił dyspensy na dalszą część spotkania.
  
Ostatnim elementem części oficjalnej było wystąpienie Pana Antoniego Sypka, który we właściwy sobie, pełen wnikliwości, dbałości o szczegóły i głębokiego zaangażowania sposób przedstawił nieznane fragmenty historii z okresu odzyskania niepodległości naszego kraju, dotyczące osób i zdarzeń w naszym mieście.
  
Podsumowując, spotkanie zostało przygotowane w sposób niezwykle staranny,  ze szczególną dbałością o uroczysty charakter i podniosłą atmosferę. Zadbano                        o stosowny wystrój i oprawę uroczystości. Zarząd przyjął pochlebne opinie o działalności w minionej kadencji oraz życzenia dalszej owocnej pracy na rzecz krzewienia kultury technicznej i współpracy z partnerskimi organizacjami.
 
 
Ryszard Małek

                                                                                                 Prezes SEP przy Grupie Azoty S.A.
  PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W SPOTKANIU NOWOROCZNYM CZŁONKÓW KOŁA SEP PRZY GRUPIE AZOTY S.A.

             W imieniu Zarządu Koła SEP przy Grupie Azoty S.A. pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom spotkania, które odbyło się 09 lutego 2018 r. w Restauracji „ KASYNO ’’w Tarnowie - Mościcach, ul. Kwiatkowskiego 20.
  W szczególności dziękuję za  wygłoszone przemówienia w trakcie spotkania oraz tak liczny udział w spotkaniu. Mam nadzieję, że spotkanie stało się okazją do inspirującej wymiany myśli i wzajemnego lepszego poznania się. Poza wyrażeniem słów podziękowania poniżej  przesyłam zdjęcia z uroczystego spotkania.
              
                                                                                                    Roman Kuczek
    
   ===========================================================================
   Wybory na nową kadencję w Kole SEP Nr 5.

   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich które odbyło się w dniu 31 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP Nr 5 na kadencję w latach 2018-2022.
    
   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 5 - został Kol. Jan Jaszczyński.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Dorota Koziara               - Sekretarz Zarządu Koła
   Kol. Janina Wardzała             - Skarbnik Zarządu Koła
    
   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Jan Jaszczyński  Prezes Koła - bez głosowania
   ==========================================================================================
   Wybory na nową kadencję w Kole SEP Nr 14.  

   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich które odbyło się w dniu 30 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP Nr 14 na kadencję w latach 2018-2022.
    
   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 14 został Kol. Marek Lejko.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Robert Świętoń              - Sekretarz Zarządu Koła
   Kol. Wojciech Kieś                - Skarbnik Zarządu Koła
   Kol. Magdalena Kliś              - Członek Zarządu Koła
   Kol. Sławomir Stepaniak       - Członek Zarządu Koła
    
   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Marek Lejko                   - Prezes Koła - bez głosowania
   Kol. Magdalena Kliś
   ==========================================================================================
   Wybory na nową kadencję w Kole SEP Nr 8.

   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich które odbyło się w dniu 29 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP Nr 8 na kadencję w latach 2018-2022.
    
   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 8 ponownie został Kol. Lesław Gogola.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Jacek Jarmuła                 - Sekretarz
   Kol. Jerzy Pikul                      - Skarbnik
    
   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Lesław Gogola - Prezes Koła - bez głosowania
   Kol. Jerzy Pikul
   ==========================================================================================
   Wybory na nową kadencję w Kole SEP Nr 7.  
     
   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich które odbyło się w dniu 26 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP Nr 7 na kadencję w latach 2018-2022.
    
   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 7  przy Kontrol Procs ponownie został Kol. Marek Przebęda.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Rafał Obal                      - Sekretarz
   Kol. Stanisław Baran             - Skarbnik
    
   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Marek Przebęda - bez głosowania
   Kol. Stanisław Baran
   ===========================================================================
   Wybory w kole Nr 1 SEP przy TAURON S.A. oddział w Tarnowie

   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich które odbyło się w dniu 25 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP Nr 1 na kadencję w latach 2018-2022.

   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 1 przy TAURON S.A. oddział w Tarnowie został Kol. Grzegorz Bosowski.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Paweł Bartecki                     - Sekretarz
   Kol. Grazyna Dabrowska             - Skarbnik
   Kol. Andrzej Liwo                        - członek
   Kol. rzysztof Mikulski                   - członek
   Kol. Aleksander Gawryał             - członek
   Kol. Mirosław Łucyków                - członek
   Kol. Jolanta Palczewska-Kozioł     - członek
   Kol. Jerzy Zgłobica                      - członek

   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Grzegorz Bosowski - bez głosowania
   Kol. Sznajder Jan
   Kol. Maziarka Antoni
   Kol. Onak Janusz
   Kol. Gawryał Aleksander
   Kol. Liwo Andrzej
   Kol. Gieroń Zbigniew
   Kol. Pasierb Kazimierz
   Kol. Kaput Zbigniew
   Kol. Bochenek Władysław
   Kol. Marek Paweł
   Kol. Mikulski Krzysztof
   Kol. Szymczyk Marcin
   Kol. Wojtanowski Andrzej
   Kol. Wardzała Piotr
   Kol. Dąbrowska Grażyna
   Kol. Bartecki Paweł
   Kol. Łucyków Mirosław
   Kol. Cich Wiesław
   Kol. Wach Janusz
   Kol. Niedojadło Jerzy
   Kol. Ceglarz Grzegorz
   ===========================================================================
   Wybory na nową kadencję w Kole SEP Nr 9.  
    
   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich które odbyło się w dniu 24 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP Nr 9 na kadencję w latach 2018-2022.
    
   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 9 ponownie została Kol. Grażyna Smolińska – Wygrzewalska.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Anna Baran                    - Sekretarz
   Kol. Marcin Kowalski            - Skarbnik
    
   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Grażyna Smolińska – Wygrzewalska. - Prezes Koła - bez głosowania
   ===========================================================================
   Wybory na nową kadencję w Kole SEP Nr 4.  
    
   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich które odbyło się w dniu 19 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP Nr 4 na kadencję w latach 2018-2022.
    
   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 4 - ponownie został Kol. Zbigniew Papuga.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Piotr Rokita                    - Sekretarz
   Kol. Stanisław Łabno             - Skarbnik
    
   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Zbigniew Papuga - Prezes Koła - bez głosowania
   ===================================================================================
   Wybory na nową kadencję w Kole SEP Nr 11 przy ZST Tarnów.  

   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy ZST Tarnów które odbyło się w dniu 17 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP Nr 11 na kadencję w latach 2018-2022.

   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 11 przy ZST Tarnów ponownie został Kol. Andrzej Kieć.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Robert Hosaja     - Sekretarz Zarządu Koła
   Kol. Marek Łoś          - Skarbnik Zarządu Koła
   Kol. Marek Płachta    - członek zarządu Koła

   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Andrzej Kieć - Prezes Koła - bez głosowania
   ===========================================================================
   Wybory na nową kadencję w Kole SEP Nr 10.  
    
   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich które odbyło się w dniu 17 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP Nr 10 na kadencję w latach 2018-2022.
    
   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 10 został Kol. Bolesław  Budzik.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Grzegorz Ptak                - Sekretarz Zarządu Koła
   Kol. Mirosław Sępek             - Skarbnik Zarządu Koła
    
   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Bolesław  Budzik           - Prezes Koła - bez głosowania
   Kol. Krzysztof Gajewski
   Kol. Tadeusz Padło
   ===========================================================================
   Wybory na  nową  kadencję w  Kole SEP  Nr 3  przy  Grupie  Azoty S.A.  
    
   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Grupie Azoty S.A.  które odbyło  się  w dniu  17  stycznia  2018 r. wybrano  nowe  władze Koła  SEP  Nr 3  na kadencję  w latach 2018-2022.

   Prezesem Zarządu Koła SEP  Nr 3  przy Grupie Azoty S.A.  ponownie został  Kol. Roman Kuczek.
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Władysław Łabuz          -   Sekretarz Zarządu Koła
   Kol. Alfred Perz                     -   Skarbnik Zarządu Koła
   Kol. Roman Romaniszyn     -   Członek Zarządu Koła
   Kol. Jacek Ramian                -   Członek Zarządu Koła
    
   Zgromadzenie  wybrało delegatów  na Walny Zjazd  Delegatów  Oddziału  SEP  w Tarnowie
   Kol. Roman  Kuczek  -  Prezes Koła  -   bez głosowania
   Kol. Władysław Łabuz
   Kol. Roman Romaniszyn
   Kol. Jacek Ramian
   Kol. Jerzy Wachowicz
    
    

   ===========================================================================
   Wybory na nową kadencję w Kole SEP Nr 2 ATB TAMEL S.A.
    
   Podczas Walnego Zebrania Członków Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich Nr 2 które odbyło się w dniu 17 stycznia 2018 r. wybrano nowe władze Koła SEP ATB TAMEL S.A. na kadencję w latach 2018-2022.
    
   Prezesem Zarządu Koła SEP Nr 2 przy ATB TAMEL S.A.  Kol. Aleksander Gądek.
    
   Do Zarządu zostali wybrani:
   Kol. Jerzy Bukowski                         - Sekretarz Zarządu Koła
   Kol. Sebastian Sasak                          - Skarbnik
    
   Zgromadzenie wybrało delegatów na Walny Zjazd Delegatów Oddziału SEP w Tarnowie
   Kol. Aleksander Gądek                     - Prezes Koła - bez głosowania
   Kol. Bogdan Sasak
   Wróć do spisu treści