23 października 2023 r. na zaproszenie Prezesa Oddziału Tarnowskiego SEP Janusza Onaka w Tarnowie gościli Członkowie Centralnej Komisji Norm i Przepisów SEP (CKNiPE), której Przewodniczy Prof. dr hab. inż. Piotr Borkowski z Oddziału SEP w Łodzi. Warto podkreślić, że było to pierwsze wyjazdowe posiedzenie Komisji w kadencji 2022-2026.
W spotkaniu w Tarnowie uczestniczyli wraz z Przewodniczącym, Członkowie CKNiPE reprezentujący następujące Oddziały:
Płocki – Kol. Mariusz Pawlak
Tarnobrzeski – Kol. Andrzej Balawender
Gdański – Kol. Marcin Burzyński
Poznański – Kol. Łukasz Gorgolewski
Warszawski – Kol. Jerzy Kaflik
Rzeszowski – Kol. Grzegorz Osior
Kaliski – Kol. Karol Strojwąs
Z Oddziału Tarnowskiego w Komisji zasiadają Kol. Jan Sznajder oraz Kol. Wiesław Cich.
Przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji zaproszeni goście, Członkowie CKNiPE, uczestniczyli w dwóch wydarzeniach:
– kulturalno-historycznym – podczas którego zwiedzili z przewodnikiem ekspozycje w muzeum w Ratuszu oraz muzeum Diecezjalnym, gdzie mieli możliwość zapoznania się z unikalnymi pamiątkami i ciekawymi zbiorami.
Przy zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie
– technicznym w siedzibie Oddziału Tarnowskiego SEP – gdzie na zaproszenie Prezesa Oddziału Janusza Onaka, wraz z młodymi adeptami elektryki – studentami Akademii Tarnowskiej – członkami koła naukowego, wysłuchali kolejno następujących prezentacji i wykładu:
- Janusza Onaka Prezesa OT SEP – o działalności Oddziału Tarnowskiego SEP,
- dr hab. inż. Piotra Borkowskiego – Przewodniczącego CKNiPE – dotyczącą przygotowania i zastosowania na zamówienie „CERN” opracowanych przez naukowców z Katedry Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej rozwiązań technicznych dotyczących wyłączania wielkoprądowych obwodów prądu stałego wykorzystywanych m.in. do zabezpieczenia Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) przed quench efektem i trakcji elektrycznej prądu stałego przed zwarciami – tytuł prezentacji „Ultraszybkie systemy hybrydowe do zabezpieczania obwodów prądu stałego o dużych energiach magnetycznych”,
- Janusza Onaka i Jana Kozioła z Oddziału Tarnowskiego SEP – na temat wdrożenia metody wykrywania i lokalizacji awarii w sieciach SN.
Kilkugodzinne posiedzenie Komisji w dużej mierze koncentrowało się na ustaleniu kroków niezbędnych do aktualizacji norm i przepisów normalizacyjnych wydawanych przez SEP w formie komentarzy.
Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem zmian w zapisach normy N SEP -E-004:2022-08 „Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa”. Inicjatorem zmian w zapisach normy jest Pan Stanisław Sokołowski, który na zaproszenie Komisji zaprezentował autorską propozycję sposobu oznakowania i identyfikacji urządzeń instalowanych w ziemi. Jego kierunkowe propozycje i rozwiązania techniczne odnoszą się do przyjęcia w praktyce projektowej i realizacyjnej przez wszystkich operatorów urządzeń, które zabudowywane są w ziemi (kable elektroenergetyczne, teletechniczne rury gazowe, wodne, ciepłownicze i kanalizacyjne) spójnych standardów w zakresie sposobu oznakowania, ochrony oraz stosowanych metod ich lokalizacji w terenie.
Autorskie propozycje rozwiązań prezentowanych przez Pana Stanisława Sokołowskiego w nieodległej przyszłości będą publikowane w czasopismach technicznych, aby w środowisku elektryków można było odnieść się w otwartej dyskusji do przedstawianych metod.
P.S.
Karol Strojwąs z Oddziału w Kaliszu odszukał na Cmentarzu Legionistów w Łowczówku koło Tarnowa grób swego stryja Antoniego Strojwąsa, który zginął podczas walk toczonych tam w dniach 22-25 grudnia 1914 r. Bitwa pod Łowczówkiem to starcie I Brygady Legionów walczących po stronie Austro-Węgier z Rosjanami. Brygadą dowodził komendant Józef Piłsudski.
Aby uczcić pamięć Antoniego Strojwąsa udaliśmy się na miejsce Jego spoczynku
Kol. Karol Strojwąs przy pomniku nagrobnym swojego stryja Antoniego
Łowczówek; 24.10.2023 r. – zdjęcie wykonał Jan Sznajder