Meksyk 2022 22.11 – 2.12 2022 r.
Elektrownia Geotermalna „Los Humeros MEKSYK 2022 „
W ostatniej dekadzie listopada blisko 50 –cio osobowa grupa Koleżanek i Kolegów z Oddziału Tarnowskiego SEP wzięła udział w podróży do amerykańskiej elektrowni geotermalnej „Los Humeros” zlokalizowanej w centralnej części Meksyku– w której wykorzystuje się energię pozyskiwaną z naturalnych procesów występujących w strukturach Ziemi jakie cechuje strefa wulkaniczna występująca w tym obszarze Ameryki Północnej.
Meksyk listopad 2022 r. ( Fot dr inż. Agnieszka Lisowska – Lis).Podróż wymagała od uczestników dużo samozaparcia i odporności, gdyż poza dojazdem i lotem z przesiadkami z Tarnowa do Mexico City po amerykańskiej ziemi przemieszczaliśmy się autokarem między dwoma oceanami Atlantyckim i Spokojnym. Kluczyliśmy po drogach w strefie najwyższego z meksykańskich wulkanów „Pico de Orizaba” 5636 m, z którego stoków spływająca woda tworzy w podziemnych skalnych korytarzach masy energii wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej w elektrowni Los Humeros. Zbliżyliśmy się do aktywnego i okresowo „puszczającego dymy” wulkanu „Popocatepetl” 5452 m zlokalizowanego w pobliżu malowniczego miasta Pueblo o kolonialnej historycznej zabudowie centrum tworzącej niepowtarzalny nastrój popołudniowych i wieczornych spotkań w jakże ciepłych klimatach. W salach słynnego Muzeum Antropologicznego Mexico City zagłębiliśmy się w czasy przedkolumbijskie poznając kulturę rdzennych mieszkańców tego obszaru, powstawanie i upadanie miast i imperiów oraz bardzo fascynująca kulturę Azteków.
Miasta Acapulco i Taxco de Alarcon, zwiedzanie olbrzymiej jaskini Cacahuamilpa i piramid w „Teotihucan” to żelazne punkty meksykańskiej podróży, które mimo napiętego programu i znikomego czasu udało nam się zrealizować.
A jak było, jakie emocje i odczucia towarzyszyły uczestniczącym w podróży Koleżankom i Kolegom, jak wykorzystuje i przetwarza się energię ziemi w warunkach meksykańskich, postaramy się aby opowiedzieli oni sami na łamach naszego Tarnowskiego Biuletynu SEP.
Wzmianka o elektrowni geotermalnej Los Humeros w Meksyku. Teren Los Humeros znajduje się w stanie Puebla ma około 25 kilometrów kwadratowych, a przy jego budowie wywiercono około 43 studni geotermalnych, z których 23 są w eksploatacji, a trzy z nich są wykorzystywane do ponownego wstrzykiwania wody. Z eksploatowanych odwiertów uzyskuje się ponad 4 miliony ton pary rocznie, a także pozyskuje ponad 800 tysięcy ton solanki.
Los Humeros III, elektrownia geotermalna o mocy 25 MW działa wspólnie z dwoma innymi istniejącymi zakładami w okolicy (Los Humeros II fazy A i B).
Elektrownia Los Humeros III – Faza A, zlecona do realizacji przez CFE de México ALSTOM, wykorzystuje parę wodną uzyskaną z odwiertów na głębokości do 3500 metrów, na powierzchni geotermalnej o powierzchni 12,5 km². Została zaprojektowana dla mocy zainstalowanej 25 MW i o rocznej produkcji przekraczającej średnio 200 GWh, co odpowiada rocznemu zużyciu energii w Meksyku przez ok 40 000 osób. Elektrownia geotermalna została uruchomiona w 2017 roku, a oficjalna jej inauguracja została dokonana przez rząd Meksyku w listopadzie tego samego roku.
OpracowałJan Sznajder
Tarnów 06.12.2022.