Noworoczne spotkanie w Kole SEP nr 3 przy Grupie Azoty S.A.

Noworoczne spotkanie Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Kole nr 3 przy Grupie Azoty S.A.

W dniu 28 lutego 2025 roku, w restauracji Kasyno odbyło się noworoczne spotkanie członków Koła nr 3 Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Grupie Azoty SA w Tarnowie.

Organizacja pierwszego w roku, uroczystego spotkania członków Stowarzyszenia to wieloletnia tradycja w Kole nr 3. Tradycja polegająca na uroczystym otwarciu Nowego Roku w pracy Koła, podsumowaniu działań dokonanych w roku poprzednim oraz nakreślenie planów działania na rok bieżący. Jest to również okazja dla zgromadzonych, aby pozyskać wiedzę o działalności Stowarzyszenia oraz o ważnych sprawach dotyczących Zakładu Pracy.

Zebranie otworzył Prezes Koła nr 3 – kol. Roman Kuczek, który zgodnie z przyjętym protokołem, powitał wszystkich zgromadzonych oraz przedstawił osoby, które swoją obecnością uświetniły spotkanie.

Wśród obecnych gości znaleźli się : Prezes Oddziału Tarnowskiego SEP – Janusz Onak, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Andrzej Skolmowski, członek Zarządu Grupy Azoty Artur Babicz, Dyrektor Departamentu Techniki i Energii w Grupie Azoty Zbigniew Wadach, oraz członek Rady Nadzorczej Grupy Azoty Roman Romaniszyn.

Do udziału w spotkaniu zaproszenie przyjęli także : Proboszcz Parafii Mościce ks. dr Jacek Nowak, historyk Marek Smoła, Dyrektor ZST w Tanowie-Mościcach Jacek Różycki oraz były Prezes Koła nr 3 – kol. Władysław Łabuz.

Po powitaniu i prezentacji gości prezes Roman Kuczek przedstawił skrócone sprawozdanie z działalności Koła za rok 2024. W wypowiedzi swej omówił najważniejsze wydarzenia, w których nasza struktura brała aktywny udział. Wśród przywołanych przez Prezesa Kuczka eventów znalazły się między innymi :

  1. Doroczne spotkanie Noworoczne , impreza ciesząca się dużym powodzeniem, na której członkowie naszej organizacji mogą zapoznać się z aktualnościami w Kole oraz w Grupie Azoty
  2. Seminarium techniczne „Technika w strefach zagrożonych”, które odbyło się w maju 2024 w Modrzewiowym Dworku przy Hotelu Cristal Park. Wydarzenie zorganizowane było wspólnie z Firmą ASE ATEX Sp. z o.o. oraz bratnim stowarzyszeniem SITPChem.
  3. Tradycyjny, wrześniowy wyjazd na 37 Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB, który zorganizowany był wspólnie z Firmą ELZAT
  4. Zorganizowane w grudniu 2024 r. Seminarium „Nowoczesne rozwiązania techniczne dla przemysłu i energetyki”
  5. Omówiony został także udział członków naszego Koła w imprezach organizowanych przez Tarnowski Oddział SEP

Nakreślając plany na rok 2025, Prezes Roman Kuczek wskazał na bieżący rok jako bardzo ważny w historii członków Stowarzyszenia. To w tym roku przypada 60 rocznica powstania naszego Koła. Warto w tym momencie przypomnieć, że w październiku 1965 roku przy Zakładach Azotowych zostało zarejestrowane Koło SEP. Było to wówczas koło nr 43 działające w strukturach Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia. Dopiero w roku 1970, Koło nasze zostało ulokowane w strukturach Oddziału Tarnowskiego i to wtedy otrzymało nr 3. Ta wspaniała rocznica w dużej mierze pochłonie uwagę Zarządu Koła i zdominuje działania organizacji w roku 2025.

W końcowej części swojej wypowiedzi Prezes odczytał listę tych członków Stowarzyszenia, którzy opuścili nasze Koło przechodząc do wieczności. Byli to śp. Piotr Sumara i śp. Jacek Szczebak. Koledzy Ci uhonorowani zostali minutą ciszy.

Realizując plan spotkania prezes Kuczek poprosił o głos Przewodniczącego Tarnowskiego Oddziału SEP, Janusza Onaka. Prezes Onak powitał zgromadzonych, wskazał na trwały związek łączący struktury miejskie Stowarzyszenia z Kołem nr 3 oraz zwrócił uwagę na doskonałą współpracę we wszystkich dziedzinach działalności organizacji. W krótkich słowach opisał działania Tarnowskiego Oddziału SEP w roku 2024. Mowa więc była o wydarzeniach naukowo- technicznych, oraz o organizowanych przez Oddział wycieczkach zarówno technicznych, jak i tych promujących turystykę. Prezes Onak zwrócił też uwagę, że w tym roku przypadają obchody rocznicowe Tarnowskiego Oddziału SEP. Będzie to 55 rocznica powstania. Wypowiedź swoją zakończył tradycyjnymi pozdrowieniami i życzeniami.

Kolejni mówcy skupiali się na formach grzecznościowych skoncentrowanych wokół życzeń Noworocznych. Życzono więc zebranym pomyślnej i owocnej pracy zawodowej, sukcesów w działalności stowarzyszenia oraz wskazywano na dobrą współpracę z Zarządem i członkami Koła nr 3. Ks. dr Jacek Nowak skorzystał z posiadanych uprawnień i udzielił dyspensy dla osób tradycyjnie uznających piątek jako dzień postu.

Osobą, która nie ograniczyła swojego wystąpienia do form grzecznościowych był Wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski, który wykazał się wielkim taktem i polityczną poprawnością. W niezwykle umiejętny sposób nakreślił zgromadzonym obecną sytuację Grupy Azoty, nie odnosząc się do faktów i fizycznych realiów ekonomicznych fabryki. Na przykładzie budżetu przeciętnej rodziny opisany został stan całej Grupy Azoty. Nie było huraoptymizmu, nie było też czarnowidztwa. Zgromadzeni zrozumieli, że nastąpiły trudne czasy dla tarnowskiej fabryki i że nie wszystko leży w rękach entuzjastycznie nastawionej kadry pracowniczej.

Tradycją noworocznych posiedzeń Koła jest krzewienie wiedzy historycznej o ludziach związanych w Zakładami, oraz o historii samej fabryki. Poproszony o głos dr Marek Smoła, wygłosił prelekcję o funkcjonowaniu Zakładów Azotowych w okresie hitlerowskiej okupacji oraz o heroicznej walce pracowników Zakładu o odbudowę Firmy i przywrócenie pełnej zdolności produkcyjnej w okresie powojennym. Przedstawione zostały materiały świadczące o próbach zachowania udokumentowanej wiedzy technicznej, jak również o poszukiwaniach i powrotnym sprowadzeniu do Tarnowa wywiezionych przez okupanta maszyn i urządzeń. Był to czas, kiedy o odbudowę fabryki walczyli jej pracownicy. Walczyli i skutecznie doprowadzili do wznowienia działalności firmy. Prelekcja zakończyła część oficjalną spotkania.

Część nieoficjalna rozpoczęła się od obiadu. Jak co roku spotkanie owocowało we wzajemne rozmowy i żarty związane z pracą jak również tematy pozazawodowe. Zebrani wymieniali doświadczenia i wspominali różne etapy z życia Zakładu, od czasów do których da się sięgnąć pamięcią do chwili obecnej. W prowadzonych rozmowach i dyskusjach nie pomijano wspomnień o ludziach, którzy swoją postawą i wiedzą zapisali się na kartach historii fabryki. Należy jednak dodać, że w tym roku zabrakło tej tradycyjnej radosnej atmosfery. Wszyscy odczuwali ciężar sytuacji ekonomicznej zakładu, co przekładało się na minorową tonację spotkania. Nawiązując do prelekcji historycznej należy zwrócić uwagę na fakt, że w latach 40-tych odbudowa i funkcjonowanie fabryki zależało w dużej mierze od pracowników. Obecnie ciężar odbudowy kondycji firmy w zdecydowanej większości zależy od sił politycznych i sytuacji gospodarczej w kraju i w Europie. Należy mieć nadzieję, że osoby decydujące będą umiały dostrzec problem w skali regionu i w skali kraju, pamiętając że nie zawsze najważniejszym jest dokonać zakupu po najniższej cenie, należy również posiadać środki. Reasumując, całość spotkania pozostawia bardzo pozytywne wrażenie oraz wskazuje na potrzebę organizacji tego typu mitingów. Należy więc pogratulować prezesowi Romanowi Kuczkowi wprawy w organizowaniu okazjonalnych spotkań oraz życzyć kolejnych udanych imprez w przyszłości.

Ryszard Małek

Ostatnie wpisy

Wpisz powyżej słowa kluczowe i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować wyszukiwanie.

Powrót do góry