Wietnam 2024 – wyjazd dla elektryków z OT SEP w Tarnowie

 

24 kwietnia 2024 roku 40-osobowa grupa uczestników zakończyła trwającą 14 dni, ekscytującą podróż po Wietnamie. Wyjazd dla członków SEP został zrealizowany na podstawie specjalnie przygotowanego programu zawierającego między innymi zwiedzanie elektrowni i zapory wodnej w miejscowości Hoa Binh w pobliżu Hanoi.

Poza aspektami technicznymi obejmującymi szczegóły rozwiązań technicznych związanych z pracą elektrowni wodnej Hoa Binh o mocy 1920 MW, program obejmował również bogaty  aspekt poznawczy w zakresie kulturowym i przyrodniczym. Z uwagi na ograniczony czas, skoncentrowaliśmy się na trzech regionach Wietnamu rozłożonych na ponad 3000 km linii brzegowej w osi północ-południe. Odwiedziliśmy cztery największe miasta Wietnamu: stolicę Hanoi, Da Nang, Ho Chi Minh (Sajgon) i Can Tho. Odbyliśmy rejs (z noclegiem na statku) po Morzu Południowochińskim w Zatoce Ha Long, Oceanie Spokojnym (Pacyfiku)  i Delcie Mekongu.

Pływanie łódką kanałami delty Mekongu

W trakcie przepraw przez liczne rzeki i kanały wielokrotnie korzystaliśmy z transportu wodnego – używaliśmy łodzi motorowych, wiosłowych (sampan), promów, kajaków i pontonów. W transporcie lądowym przemieszczaliśmy się autobusem,  nocnym pociągiem, rowerowymi rikszami, popularnymi motorowymi tuk-tukami, rowerami, a chętni mieli możliwość skorzystania z przejażdżki skuterami.

Pociąg w środku miasta na wąskiej ulicy

Na  lokalnych targach mogliśmy  zobaczyć różnorodność poławianych ryb i owoców morza. Na straganach podziwialiśmy bogactwo wyrobów kulinarnych miejscowej kuchni. Spotkaliśmy się z wieloma bardzo przyjaznymi i i uśmiechniętymi mieszkańcami Wietnamu. Zapoznani z tworząca się na przełomie nowej ery historią Wietnamu, doświadczaliśmy jej oglądając pozostałości po hinduistycznym sanktuarium religijnym ku czci Siwy – My Son, utworzonym za czasów panowania w państwie Czampa w okresie od II do XIX wieku. Zetknęliśmy się również z bardziej współczesną historią związaną z wydarzeniami z ubiegłego wieku dotyczącymi wojny amerykańsko – wietnamskiej: zwiedzaliśmy Cu Chi – system podziemnych tuneli wybudowanych przez Wietkong w pobliżu Ho Chi Minh (dawny Sajgon).

Wejście do tunelu

W trakcie dalekich podróży dużą niewiadomą zawsze jest sposób przygotowania, miejsca podawania i jakość posiłków, szczególnie serwowanych dla dużej grupy. Zaskoczenie w tym przypadku było bardzo pozytywne –  doskonałe Zupy Pho podawane prawie do każdego posiłku, odmienne i specyficzne w zależności od regionu Wietnamu. Zachwyciła nas różnorodność dań, doskonałe lokalizacje serwowania posiłków – często w ogrodach, parkach i nad rzekami w otoczeniu brodatej roślinności, w tym w bananowo-kokosowych gajach. Mieliśmy możliwość samodzielnego przygotowania słynnych sajgonek.

Wyrabianie papieru ryżowego

Wspaniałą atmosferę wyjazdu tworzyli jego uczestnicy – niezwykle pomysłowi, przygotowani tematycznie, a jednocześnie niesamowicie zdyscyplinowani, co wielokrotnie podkreślał pilot wycieczki. W nielicznych wolnych chwilach indywidualnie realizowaliśmy własne plany zwiedzania i poznawania okolicy w której akurat przebywaliśmy. Świadczą o tym zdjęcia wykonane w miejscach i z atrakcjami nie mającymi nic wspólnego z oficjalnym programem wycieczki. Gratulujemy uczestnikom inwencji i pewności siebie w świecie, odwagi tworzenia i realizacji własnych pomysłów oraz koniecznej, szczególnie w organizacjach społecznych aktywności.

Dziękujemy uczestnikom za wspaniałą atmosferę wyjazdu. Pilotowi Panu Tomaszowi Ilnickiemu za otwartość, doskonałą realizację harmonogramu i współdziałanie z grupą, Firmie ECCO Holiday za przygotowanie programu obejmującego zgłoszone przez SEP propozycje programowe oraz doskonałe dobranie usługodawców z Wietnamu, zapewniających wysoki poziom usług w zakresie transportu, zakwaterowania i wyżywienia.

Gotowi do powrotu do Polski

Dziękuję Janowi Sznajderowi za olbrzymie i nieocenione zaangażowanie w organizację wycieczki – w szczególności za stały kontakt z biurem podróży i monitorowanie sposobu realizacji naszych wytycznych. Dziękuję Koleżankom Agnieszce Maciechowskiej i Elżbiecie Obszarskiej, które przygotowywały i prowadziły komunikację z uczestnikami wyjazdu, dbając o dopełnienie wszelkich  formalności w tym posiadania wymaganych dokumentów wyjazdu.

W biuletynie i na stronie Oddziału Tarnowskiego SEP postaramy się opublikować szerokie sprawozdanie dotyczące naszej wietnamskiej podróży wraz z galerią zdjęć.

red. J. Onak

foto: J. Onak, J. Sznajder

Ostatnie wpisy

Wpisz powyżej słowa kluczowe i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować wyszukiwanie.

Powrót do góry