Wizyta techniczna w ZPUE Włoszczowa

 

W wiosenny kwietniowy dzień na zaproszenie Firmy ZPUE Włoszczowa 33 osobowa grupa członków SEP Oddział Tarnów ( pracownicy TD S.A.) odwiedziło  Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych.

 

Główny budynek biurowy ZPUE

 

Historia tej Firmy zaczęła się w 1988r. gdzie obecny właściciel założył pierwszą jednoosobową siedzibę w garażu pod nazwą „ Zakład Instalatorstwa Elektrycznego „ jak wiele istniejących wtedy małych zakładów usługowych.  Po paru latach nazwa zostaje przekształcona w Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych ( ZPUE) . W 1999r. ZPUE S.A. debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych i do teraz się rozwija.  Na dzień dzisiejszy ZPUE zatrudnia prawie 3000 pracowników.  Powierzchnia wszystkich zakładów to 500000m2.  Ilość Zakładów Produkcyjnych zlokalizowanych w Polsce to 5 miejsc ( Województwo Świętokrzyskie i  Śląskie ).  Ilość krajów na świecie , do których eksportowane są urządzenia to ponad 30.

 

Przykładowe  produkowane urządzenia energetyczne

 

W skład zakładu  wchodzi 30 głównych linii produkcyjnych.

Park maszynowy oparty jest na nowoczesnych obrabiarkach sterowanych numerycznie , automatach spawalniczych , liniach produkcyjnych i laboratoriach.  Zakład posiada również nowoczesną linię do produkcji żerdzi strunobetonowych (wirowanych) , stacji kontenerowych i lakiernię proszkową.

W ZPUE wytwarzane są głównie rozdzielnice średniego i niskiego napięcia do stacji wnętrzowych. Złącza kablowe , skrzynie stacyjne i aparaty napowietrzne różnego rodzaju. W Zakładzie powstają też konstrukcje energetyczne i obudowy stacji z betonu oraz aluminium. Produkowane są stacje transformatorowe słupowe wyposażone w produkowaną aparaturą rozdzielczą i łączeniową.

Produkowane są też stacje transformatorowe słupowe wyposażone w produkowaną aparaturę rozdzielczą i łączeniową.  W ostatnim czasie produkowane są kompleksowe urządzenia Smart Power Station (SPS) inteligentne stacje transformatorowe z magazynem energii i przyłączami do sieci OZE oraz ładowarkami pojazdów elektrycznych.  Firma wytwarza rozdzielnice średniego i niskiego napięcia do GPZ , elektrowni , przemysłu wydobywczego , hutniczego , układy SZR oraz baterie kondensatorów do kompensacji mocy biernej. Najnowszy produkt to magazyny energii i stacje ładowania samochodów elektrycznych.

 

Zaznaczyć tu należy, że ZPUE w drodze rozstrzygniętego przetargu na dostawy różnego rodzaju aparatury, dostarcza również do OTR urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej.

W Firmie działa fundacja „Jesteśmy Blisko „ , która niesie pomoc potrzebującym, dba o profilaktykę zdrowotną pracowników i lokalnej społeczności i ochronę środowiska.

W 2022 r. ZPUE wyszło z Giełdy Papierów Wartościowych a kontrolę nad firmą oraz całość kapitału przejęła rodzina założyciela.  W związku z tym, że Firma ma szeroką ofertę produktów, wspiera użytkowników urządzeń i w okresie gwarancji i po okresie gwarancyjnym serwisuje i przywraca urządzenia do sprawności w przypadku wystąpienia awarii.

Pobyt w ZPUE był nowym doświadczeniem nawet dla nas elektroenergetyków, gdzie mogliśmy zobaczyć różne procesy produkcji urządzeń robionych od drobnych elementów  po gotowy aparat i urządzenie. Firma jest jedną z najnowocześniejszych w Europie a receptą na sukces jak mówią właściciele jest ciężka konsekwentna praca. „ Do sukcesu nie ma żadnej windy, trzeba iść po schodach. Im wyżej tym trudniej”.

Po kilkugodzinnym pobycie na terenie ZPUE wieczorem wróciliśmy do Tarnowa.

 

Opracował Leszek Doroż

 Fot. J. Onak

Ostatnie wpisy

Wpisz powyżej słowa kluczowe i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować wyszukiwanie.

Powrót do góry