Odsłonięcie Pomnika-Ławeczki pierwszego prezesa SEP

Odsłonięcie Pomnika-Ławeczki pierwszego prezesa SEP i wieloletniego dziekana Wydziału Elektrycznego PW prof. Mieczysława Pozarskiego na dziedzińcu Politechniki Warszawskiej.
„Jestem niezwykle dumny, ze dziś – dokładnie w setną rocznicę Zjazdu Założycielskiego, możemy odsłonić pomnik pierwszego prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich i wieloletniego Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej-
prof. Mieczysława Pozarskiego. ..”

słowa Prezesa SEP – Piotra Szymczaka

          Pomnik - ławeczka wraz z postacią prof. Mieczysława Pożaryskiego jest założeniem rzeźbiarskim o stylistyce realistycznej i portretowej. Rzeźba kameralna z małym przeskalowaniem spełnia wymogi rzeźby interaktywnej, uczestnicząc w życiu ulicy, miasta, regionu etc. Dzięki takiemu założeniu jest możliwość przysiąść obok Profesora - Legendy, odpocząć lub zrobić sobie zdjęcie z tak znakomitą postacią.

Rzeźba profesora M. Pożaryskiego przybliży studentom, pracownikom na­ dydaktycznym oraz mieszkańcom Warszawy, wyjątkową postać siedzącą w skupieniu na ławce w stylu wiedeńskim, nawiązującej do Warszawy z początku XX w. Sylwetka Profesora przedstawiona została w charakterystycznym dla niego ruchu. Głowa podparta jest na prawej dłoni, lewa ręka przytrzymuje specjalistyczne czasopismo leżące na kolanach „Przegląd Elektrotechniczny”, którego był założycielem, a także podręcznik autorstwa Profesora pt. „Nauko­ we podstawy elektrotechniki” .W części oparcia ławki zostały wkomponowane logotypy Politechniki War­ szawskiej i Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Prof. Mieczysław Pożaryski był wieloletnim dziekanem Wydziału Elektrycznego oraz współzałożycielem SEP-u i pierwszym jego Prezesem.

Rzeźba wykonana metodą modelowania w glinie, następnie odlana w gipsie, stanowiła bazę do wykonania odlewu w brązie. Kolejnym etapem był proces patynowania brązu, zapewniając tym samym zabezpieczenie metalu przed korozją. Odlew pomnika w brązie powstał w firmie ART – ODLEW Wiktor Halupczok w Opolu. Mam nadzieję, że rzeźba przeze mnie wykonana, wkomponuje się w przestrzeń Politechniki Warszawskiej i stanowić będzie dydaktyczny i estetyczny aspekt wśród społeczności akademickiej.

prof Marian Molenda

Ostatnie wpisy

Wpisz powyżej słowa kluczowe i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować wyszukiwanie.

Powrót do góry