Oddział Tarnowski SEP w dniach 10-14.05 zorganizował wycieczkę do Gdańska na następną edycję Targów Energetyki i Ochrony Środowiska ECOENERGIA 2001. Odbywały się one w dniach od 10 do 12 maja w Gdańsku. W’ drodze do Gdańska zwiedziliśmy urokliwy zamek w Łęczycy. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też wieczorne zwiedzanie Gdańska. Targom towarzyszyło Sympozjum przygotowane przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska. Tematyką sympozjum było:
- Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce
- Prywatyzacja polskiego przemysłu energetycznego
- Nowe założenia polityki energetycznej Polski do 2020 roku
- Proekologiczne inwestycje w polskiej energetyce
- Wykorzystanie odpadów energetycznych
Zakres tematyczny wystawy można zawrzeć w następujących punktach:
- Alternatywne – odnawialne źródła energii : elektrownie wiatrowe, wodne, słoneczne i jądrowe
- Inwestycje modernizacyjne i ekologiczne w elektrowniach i elektro-ciepłowniach : finansowanie, projektowanie, realizacja
- Budowa bloków gazowo-parowych
- Urządzenia do wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej i cieplnej
- Ochrona środowiska w energetyce : redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery, technologie przyjazne środowisku
- Wydawnictwa i publikacje w energetyce
- Gospodarka odpadami przemysłowymi
- Gospodarka odpadami komunalnymi
- Biotechnologie
Na stoiskach wystawowych można było zapoznać się m.in. z najnowocześniejszymi osiągnięciami światowymi w zakresie układów do wytwarzania energii w skojarzeniu (kogeneracja). Obiekty energetyczne pracujące w cyklu skojarzonym charakteryzują się najwyższą sprawnością przetwarzania energii chemicznej zawartej w paliwie na użyteczną energię cieplną i elektryczną. Tym samym osiągany jest pożądany efekt ekologiczny obniżenia emisji atmosferycznych, gdyż dla uzyskania tej samej ilości energii cieplnej i elektrycznej wystarczy spalenie mniejszej ilości paliwa.
Po wielogodzinnym zwiedzaniu Targów autokarem dostaliśmy się do portu, w którym czekał na nas prom „Rogalin” , którym popłynęliśmy do Szwecji. Szwecja, podobnie zresztą jak inne kraje skandynawskie, jest krajem czystym, świeżym, zadbanym, o niskim zagęszczeniu skupisk ludzkich, przez to cichym i spokojnym. Ludzie są tam powściągliwi, ale serdeczni. Cechą charakterystyczną Sztokholmu jest to , iż wąskie uliczki starego miasta wypełnione są małymi sklepikami i galeriami. Wiele z nich jest prawie tak stare jak domy, w których się znajdują, inne nowo otwarte oferują nowoczesną modę, sztukę i rzemiosło.
Dużymi atrakcjami turystycznymi Sztokholmu są: Muzeum okrętu Vasa prezentujące czterdziestoletni okręt, który zatonął podczas swojego rejsu dziewiczego, oraz znany na całym święcie Skansen. W następnym dniu zwiedziliśmy Uppsalę, która jest od XV w. najważniejszym ośrodkiem akademickim Szwecji. W XVIII w. w Uppsali żył słynny botanik Karol Linneusz (Carl von Linné), twórca systemu klasyfikacji organizmów. Do dziś można zwiedzać założony przez naukowca w 1741 r. ogród botaniczny. W ogromnej gotyckiej katedrze z bliźniaczymi wieżami (miejscu koronacji królów Szwecji) pochodzącej z XIII-XV w. znajdują się grobowce monarchów szwedzkich, a także sarkofag Katarzyny Jagiellonki. Zamek w Uppsali został wzniesiony na wzgórzu ponad miastem po 1540 r. przez króla Gustawa Wazę. Dawny pałac biskupi został w XVII w. przebudowany na siedzibę uniwersytetu (w XVII w. w budynku znajdował się tzw. Teatr Anatomiczny, gdzie przeprowadzane były publiczne sekcje zwłok straceńców). W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w przytulnym miasteczku Sigtuna położonym nad jeziorem Melar o charakterystycznej drewnianej architekturze dawnej Szwecji w kolorze ciemno-czerwonym. Wycieczka pod każdym względem była bardzo udana a szczególnie pod względem poznawczym była bardzo interesująca.