Narty w Austriackim Tyrolu.

 

Wspólne eskapady narciarskie to ciekawa formuła, która została zaszczepiona blisko 15 lat temu, przez Tarnowski Oddział SEP,  która także przekłada się na integrację członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Tym razem wyjazd został zaplanowany w Alpy do Igls koło Innsbrucku w terminie od 2.03.2024r. do 9.03.2024r. Udział wzięło 38 osób.

Wyjeżdżając z Tarnowa, po blisko 15 godzinach jazdy autokarem, dotarliśmy do hotelu Bon Alpina w Igls koło Innsbrucku.

 Hotel Bon Alpina w Igls

Kolejno przez dwa dni, korzystaliśmy ze słonecznego stoku na Schlicku 2000, gdzie używaliśmy do syta uroków dobrze przygotowanych tras narciarskich, słonecznej pogody, a także dobrych humorów.  Schlick 2000 jest drugim co do wielkości w dolinie ośrodkiem narciarskim. Na jego terenie znajduje się osiem łatwych nartostrad, pięć  o średniej trudności i trzy trudne, średnio wymagający szlak narciarski Kreuzjoch-Schlick, snowpark, zimowe szlaki piesze oraz 2 naturalne tory saneczkowe. Na wysokości 2 130 m n.p.m. przy górskiej stacji kolejki Kreuzjoch znajduje się punkt startowy dla paralotniarzy. Co roku odbywają się tu międzynarodowe zawody paralotniarskie Stubai Cup.

Panorama Schlick 2000.

Następne miejsce, które odwiedziliśmy to szczyt doliny Stubaital, lodowiec Stubai, uznawany za największy lodowcowy teren narciarski w Austrii, po którym mieliśmy przyjemność szusować cały dzień.

 Mapa tras lodowca Stubai

Lodowiec Stubai jest największym, lodowcowym terenem narciarskim w Austrii, gdzie śnieg utrzymuje się na stokach od października do czerwca. W ośrodku jest 35 tras narciarskich o różnym stopniu trudności oraz 26 wyciągów. W połowie października 2017 r. uruchomiono nowoczesną, trójlinową kolejkę gondolową 3S Eisgratbahn, odporną na silny wiatr, która w ciągu 12 minut umożliwia wjazd z dolnej stacji (1697 m n.p.m.) do górnej – Eisgrat (2900 m n.p.m.), bez wysiadania na stacji pośredniej Fernau. Jest to najdłuższa trójlinowa kolejka gondolowa w Alpach (ma 4,7 km). Gondole zaprojektowało słynne włoskie studio Pininfarina. Na lodowcu znajduje się platforma widokowa na wysokości 3210 m n.p.m. Platforma widokowa TOP OF TYROL to wyjątkowe miejsce, w którym można głęboko odetchnąć świeżym górskim powietrzem i odkrywać przepiękną naturę.

 Panorama Stubai (fot. Paweł Bartecki)

Następnego dnia przy hotelu wsiedliśmy w Ski Bus i pojechaliśmy kilka przystanków na blisko położony wyciąg Patscherkofel.

 Grupa tarnowskich elektryków na przystanku.

Patscherkofel to także nazwa szczytu na wysokości 2 247 m n.p.m. w paśmie górskim Tuxer Alpen, w Alpach Wschodnich. Leży ok. 7 km na południe od Innsbrucka. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964r. i 1976r. na stokach tej góry rozgrywano bieg zjazdowy mężczyzn, zawody bobslejowe oraz saneczkarskie w pobliskim Igls.

Wieczorem po obiadokolacji mieliśmy zarezerwowany czas na zwiedzanie Innsbrucka. Innsbruck jest stolicą kraju związkowego Tyrol. Położony jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 131 tysięcy mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 m n.p.m.). Miasto było dwukrotnie organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich (w latach 1964 i 1976). Innsbruck organizował też Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1933Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim 1933 i Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim 1936 oraz był jednym z miast organizujących Euro 2008.

Innsbruck by night – to niezwykłe miasto, gdzie dzień budzi się po zmroku. Wieczorową porą turyści i mieszkańcy, wychodzą do teatru, opery, teatru muzycznego, spotykają się w kawiarniach i prowadzą długie dyskusje przy lampce dobrego wina.

 Grupa tarnowskich elektryków na dziedzińcu Pałacu Hofburg

 Złoty Dach – późnogotycki wykusz z pozłacanym dachem budynku pałacu Neuer Hof z XV wieku w Innsbrucku w Austrii, jeden z symboli miasta. Głównym celem ornamentów Złotego Dachu było zaznaczenie obecności cesarza w mieście. Współcześnie w budynku pałacu znajduje się muzeum.

W przedostatnim dniu wycieczki pojechaliśmy na Axamer Lizum. Ten ośrodek narciarski leży pomiędzy 1583 a 2340 m.n.p.m. Otwarty jest zwykle od połowy listopada do późnego kwietnia. Ponadto 75% łącznej długości narciarskich tras jest naśnieżana i ratrakowana. Na obszarze Axamer Lizum znajdują się nowoczesne wyciągi narciarskie, które obsługują trasy przeznaczone dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów, zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych.

 Górna stacja kolejki gondolowej Axamer Lizum

                 Panorama  – Axamer Lizum

Ostatniego dnia powtórzyliśmy jazdy w ośrodku narciarskim Patscherkofel. Tego dnia w przeciwieństwie do poprzedniego pobytu w tym miejscu,  dopisała piękna słoneczna pogoda z alpejskim podmuchem dość silnego wiatru.

Grupa tarnowskich elektryków przy dolnej stacji gondolowej na Patscherkofel.

Po 6 intensywnych dniach szusowania na nartach,  snowboardach i skki trikke, nadszedł czas pakowania się i powrotu do Tarnowa. W sobotę 9 marca 2024r., bezpiecznie wróciliśmy z narciarskiej wycieczki, w pełni zadowoleni i szczęśliwi z przygotowanego oraz  zrealizowanego zimowego programu.

Na  szczególne wyróżnienie za całokształt przedsięwzięcia, zasługują Pan Janusz Onak – Prezes Zarządu Oddziału Tarnowskiego SEP, Pani Dorota Koziara z Biura SEP oraz Pan Andrzej Szczęsny TD S.A. OTR, ślicznie dziękujmy!!!  Do podziękowań również dołączam: Kierownictwo Biura Podróży Veneto Poland z siedzibą w Mielcu, Kierownictwo Mądel  Transport z siedzibą w Tarnowie, Panią Agatę, która dzielnie przez cały wyjazd i pobyt pełniła funkcje pilota i przewodnika oraz Kierowcom za bezpieczny przejazd.

 

Autor: Jerzy Szczerba

foto. Jerzy Szczerba

Ostatnie wpisy

Wpisz powyżej słowa kluczowe i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować wyszukiwanie.

Powrót do góry