Wycieczka szkoleniowa – Targi Energetyki i Ochrony Środowiska ECOENERGIA 2001

Oddział Tarnowski SEP w dniach 10-14.05 zorganizował wycieczkę do Gdańska na następną edycję Targów Energetyki i Ochrony Środowiska ECOENERGIA 2001. Odbywały się one w dniach od 10 do 12 maja w Gdańsku. W’ drodze do Gdańska zwiedziliśmy urokliwy zamek w Łęczycy. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też wieczorne zwiedzanie Gdańska. Targom towarzyszyło Sympozjum przygotowane przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska. Tematyką sympozjum było:

 • Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce
 • Prywatyzacja polskiego przemysłu energetycznego
 • Nowe założenia polityki energetycznej Polski do 2020 roku
 • Proekologiczne inwestycje w polskiej energetyce
 • Wykorzystanie odpadów energetycznych

Zakres tematyczny wystawy można zawrzeć w następujących punktach:

 • Alternatywne – odnawialne źródła energii : elektrownie wiatrowe, wodne, słoneczne i jądrowe
 • Inwestycje modernizacyjne i ekologiczne w elektrowniach i elektro-ciepłowniach : finansowanie, projektowanie, realizacja
 • Budowa bloków gazowo-parowych
 • Urządzenia do wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej i cieplnej
 • Ochrona środowiska w energetyce : redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery, technologie przyjazne środowisku
 • Wydawnictwa i publikacje w energetyce
 • Gospodarka odpadami przemysłowymi
 • Gospodarka odpadami komunalnymi
 • Biotechnologie

Na stoiskach wystawowych można było zapoznać się m.in. z najnowocześniejszymi osiągnięciami światowymi w zakresie układów do wytwarzania energii w skojarzeniu (kogeneracja). Obiekty energetyczne pracujące w cyklu skojarzonym charakteryzują się najwyższą sprawnością przetwarzania energii chemicznej zawartej w paliwie na użyteczną energię cieplną i elektryczną. Tym samym osiągany jest pożądany efekt ekologiczny obniżenia emisji atmosferycznych, gdyż dla uzyskania tej samej ilości energii cieplnej i elektrycznej wystarczy spalenie mniejszej ilości paliwa.

Po wielogodzinnym zwiedzaniu Targów autokarem dostaliśmy się do portu, w którym czekał na nas prom „Rogalin” , którym popłynęliśmy do Szwecji. Szwecja, podobnie zresztą jak inne kraje skandynawskie, jest krajem czystym, świeżym, zadbanym, o niskim zagęszczeniu skupisk ludzkich, przez to cichym i spokojnym. Ludzie są tam powściągliwi, ale serdeczni. Cechą charakterystyczną Sztokholmu jest to , iż wąskie uliczki starego miasta wypełnione są małymi sklepikami i galeriami. Wiele z nich jest prawie tak stare jak domy, w których się znajdują, inne nowo otwarte oferują nowoczesną modę, sztukę i rzemiosło.

Dużymi atrakcjami turystycznymi Sztokholmu są: Muzeum okrętu Vasa prezentujące czterdziestoletni okręt, który zatonął podczas swojego rejsu dziewiczego, oraz znany na całym święcie Skansen. W następnym dniu zwiedziliśmy Uppsalę, która jest od XV w. najważniejszym ośrodkiem akademickim Szwecji. W XVIII w. w Uppsali żył słynny botanik Karol Linneusz (Carl von Linné), twórca systemu klasyfikacji organizmów. Do dziś można zwiedzać założony przez naukowca w 1741 r. ogród botaniczny. W ogromnej gotyckiej katedrze z bliźniaczymi wieżami (miejscu koronacji królów Szwecji) pochodzącej z XIII-XV w. znajdują się grobowce monarchów szwedzkich, a także sarkofag Katarzyny Jagiellonki. Zamek w Uppsali został wzniesiony na wzgórzu ponad miastem po 1540 r. przez króla Gustawa Wazę. Dawny pałac biskupi został w XVII w. przebudowany na siedzibę uniwersytetu (w XVII w. w budynku znajdował się tzw. Teatr Anatomiczny, gdzie przeprowadzane były publiczne sekcje zwłok straceńców). W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w przytulnym miasteczku Sigtuna położonym nad jeziorem Melar o charakterystycznej drewnianej architekturze dawnej Szwecji w kolorze ciemno-czerwonym. Wycieczka pod każdym względem była bardzo udana a szczególnie pod względem poznawczym była bardzo interesująca.

Ostatnie wpisy

Wpisz powyżej słowa kluczowe i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować wyszukiwanie.

Powrót do góry