2023
Srona główna
=======================================================================================
16.06.2023
W dniu 16.06.2023 w pięknej scenerii Pałacu w Baranowie Sandomierskim odbyło się posiedzenie Rady Prezesów SEP. W posiedzeniu uczestniczyło 42 przedstawicieli Oddziałów SEP a Tarnowski Oddział reprezentował Prezes Janusz Onak. Spotkanie otworzył Prezes SEP Sławomir Cieślik i później przekazał prowadzenie Koledze Waldemarowi Olczakowi – Prezesowi Oddziału Zielona Góra Dziekanowi Rady Prezesów. W trakcie spotkania Prezes SEP szczegółowo przedstawił działania podjęte w pierwszym półroczy w Zarządzie Głównym a Skarbnik Andrzej Werkowski w bardzo dobrze przygotowanej prezentacji, pokazał sytuacje finansowa SEP na koniec 2022 roku oraz plany finansowe na 2023 rok. Rada Prezesów przyjęła do wiadomości realizacje budżetu za 2022 rok oraz jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała budżet na 2023 rok. W dalszej części posiedzenia został wybrany zespół, do przygotowania założeń pod realizacje systemu informatycznego w którym byłaby poprowadzona ewidencja wydanych przez SEP świadectw kwalifikacyjnych. Spotkanie zakończyło się koleżeńską kolacją, która została uświetniona występem Orkiestry Górniczej z Tarnobrzega. Występ orkiestry zaszczycił swoją obecnością Prezydent Tarnobrzega oraz członkowie Zarządu Oddziału SEP w Tarnobrzegu. W trakcie kolacji Dziekan Rady Prezesów przekazał serdeczne podziękowania dla Pani Józefy Okładło – Prezesa Oddziału Tarnobrzeskiego SEP – za wspaniałą organizację całego spotkania Rady Prezesów.
=======================================================================================
21.05.2023
W dniu 21 kwietnia w Auli im. Jana Szczepanika Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbyły się uroczyste obchody 25 lecia powstania uczelni. W uroczystości wzięło udział wielu dostojnych gości a Oddział Tarnowski SEP reprezentował Zarząd w osobach Janusza Onaka, Krzysztofa Mikulskiego i Antoniego Maziarki. Na początku Pani Rektor Małgorzata Kołpa przywitała gości i krótko przedstawiła historię ANS. Później były wystąpienia gości oraz wręczenie odznaczeń dla zasłużonych pracowników Uczelni. Wisienka na torcie było wręczenie Doktoratu Honoris Causa dla wybitnego naukowca ks. prof. Michała Hellera. Była to pierwsza taki doktorat w dwudziestopięcioletniej historii ANS.
W godzinach popołudniowych w Centrum Sztuki Mościce odbył się koncert Maestro Klaudiusza Barana & Tango Orchestra z towarzyszeniem Ewy i Piotra Roemerów. Po koncercie goście poczęstowani zostali wspaniałym tortem przygotowanym na ta okazję.
=======================================================================================
Tarnowski Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich
Koło SEP nr 1 przy TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Tarnowie
zaprasza na seminarium
z cyklu
„SPOTKANIA ELEKTROINSTALATORSKIE”
które odbędzie się
we wtorek 28.03.2023 r. w godz. 9:00 ÷ 12:30
w Tarnowie ul. Lwowska 72-96b
Siedziba TAURON Dystrybucja S.A. – Sala Błękitna
Program seminarium:1. Rodzina rozdzielnic Xiria – Mariusz Hudyga, Eaton Electric Sp. z o.o.
2. Techniczne, ekologiczne i ekonomiczne aspekty podczas produkcji, projektowania
oraz użytkowania transformatorów dystrybucyjnych Eaton – Mariusz Łoboda, Eaton
Electric Sp. z o.o.
3. NSL-E3 - rozłączniki z kontrolą przepalenia wkładek, komunikacja MODBus –
Tomasz Surowiec, EFEN Sp. z o.o.
4. Regulatory napięcia w sieciach SN – Andrzej Zakrzewski, Michał Pesta, Eltel
Networks Energetyka SA
5. Ochrona przepięciowa rozdzielni SN i nn – Rafał Kozień, DEHN POLSKA Sp. z o.o.
=======================================================================================
27.01.2023
Noworoczne spotkanie Stowarzyszenia Elektryków Polskich
w Kole nr 3 przy Grupie Azoty SA w Tarnowie
W dniu 27 stycznia 2023 r. po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi, w restauracji Kasyno odbyło się noworoczne spotkanie członków Koła nr 3 Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Grupie Azoty S.A. w Tarnowie. Było to pierwsze zgromadzenie aktywu w bieżącym roku. Stało się tradycją, że imprezy te mają podniosły nastrój i uroczystą oprawę.
Na wstępie, zgodnie z przyjętym protokołem, Prezes Koła – kol. Roman Kuczek, powitał wszystkich zgromadzonych oraz przedstawił osoby, które swoją obecnością uświetniły spotkanie. Wśród obecnych gości znaleźli się : Prezes Oddziału Tarnowskiego SEP – Janusz Onak, oraz Wiceprezes Oddziału Tarnowskiego, Członek Honorowy SEP – Antoni Maziarka. Do udziału w imprezie zaproszenie przyjęli również : Członek Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty S.A. Pan Zbigniew Paprocki, oraz Dyrektor Departamentu Techniki i Energii w Grupie Azoty S.A. Pan Zbigniew Wadach.
Wśród zaproszonych i obecnych na sali gości znaleźli się również : Prezes Zarządu Spółki ELZAT Jarosław Lipiński, Wiceprezes Spółki ELZAT Jacek Ramian, były dyrektor ZST w Tanowie – Mościcach Krzysztof Kołaciński, były członek Zarządu Zakładów Azotowych Franciszek Bernat i były Prezes Koła nr 3 – kol. Władysław Łabuz.
Gościem honorowym dorocznego forum był Proboszcz Parafii Mościc ks. dr Jacek Nowak. Jak nakazuje wieloletnia tradycja, o udział w imprezie poproszony został tarnowski historyk. Tym razem rolę prelegenta przyjął dr Marek Smoła.
Po powitaniu i prezentacji gości prezes Roman Kuczek omówił przebieg wyborów do władz Koła nr 3 przy Grupie Azoty S.A, które odbyły się w dniu 23 lutego 2022 roku. Przedstawiony został nowo wybrany skład osobowy Zarządu oraz planowane działania w roku 2023. W następnym kroku Prezes Kuczek pokrótce zrelacjonował przebieg wyborów do władz tarnowskiego oddziału SEP. Wybory te odbyły się w ramach Walnego Zgromadzenia Oddziału i odbyło się to w dniu 10 czerwca 2022 w Modrzewiowym Dworku Hotelu Cristal Park. Z nieukrywaną dumą Prezes Kuczek wspomniał o pewnym novum, jakie miało miejsce na tych wyborach. Chodzi o fakt, że Grupa Azoty, jako członek wspierający miała ważny głos
wyborczy w postaci mandatu jakim dysponował Prezes Pan Zbigniew Paprocki. W dalszej kolejności omówione zostały, przeprowadzone w dniach 22 – 23 września w Bydgoszczy wybory do władz krajowych Organizacji. W wyniku tych wyborów nowym Prezesem SEP został dr hab. inż. Sławomir Cieślik, który na tym stanowisku zastąpił dr inż. Piotra Szymczaka – dotychczasowego Prezesa Organizacji.
Po zrelacjonowaniu procesu wyborczego do władz każdego ze szczebli Stowarzyszenia, Prezes Roman Kuczek przedstawił nowoprzyjętych członków organizacji, jak również odczytał listę tych członków Stowarzyszenia, którzy opuścili nasze Koło przechodząc do wieczności. Ci drudzy uhonorowani zostali minutą ciszy.
Realizując plan spotkania prezes Kuczek poprosił o głos Przewodniczącego Oddziału Tarnowskiego Janusza Onaka. Rozpoczynając swą wypowiedź, Prezes Onak powitał
zgromadzonych, wskazał na trwały związek łączący struktury miejskie Stowarzyszenia z Kołem nr 3 oraz zwrócił uwagę na doskonałą współpracę we wszystkich dziedzinach działalności organizacji. Kontynuując wypowiedź, złożył podziękowania dla Prezesa Romana Kuczka i całego Zarządu Koła nr 3 za wzorową współpracę w minionym okresie, życząc jednocześnie wszystkim kontynuacji dobrych tradycji. Osobne wyrazy uznania i podziękowanie otrzymał Zarząd Grupy Azoty SA za udzielane wsparcie dla działalności Stowarzyszenia. Grupa Azoty wraz z Grupą Tauron – Dystrybucja jako podmioty wspierające stanowią mocny filar działalności Stowarzyszenia. Nie ma wątpliwości, iż bez udzielania tej pomocy, funkcjonowanie Oddziału byłoby w znacznym stopniu utrudnione, a niektóre formy działalności wręcz nie możliwe. W dalszej części wystąpienia, Prezes Oddziału, kol. Janusz Onak przedstawił plan działalności Stowarzyszenia w roku 2023 oraz przybliżył zebranym kilka szczegółów z listopadowej wycieczki do Meksyku. Jak wszystkie organizowane przez SEP wycieczki i ta posiadała mocny wątek techniczny. Tym tematem było zwiedzanie elektrowni geotermalnej. W trakcie zwiedzania uczestnicy dowiedzieli się, że już w 1959 roku wykonując głębokie na 2000 m odwierty w zboczu czynnego wulkanu, meksykanie pozyskali parę stanowiącą napęd turbozespołów w zlokalizowanej opodal elektrowni. Kończąc wypowiedź złożył zebranym życzenia pomyślności w 2023 roku oraz dalszej owocnej współpracy na niwie działalności Stowarzyszenia. Przechodząc do kolejnego punktu, gospodarz spotkania – Prezes Roman Kuczek, poprosił o wypowiedź Członka Zarządu Grupy Azoty Zbigniewa Paprockiego.
Prezes ciepłymi słowami powitał zebranych, podziękował za zaproszenie, a że rok 2022 był rokiem wyborczym w Organizacji, Prezes Paprocki pogratulował nowo wybranym władzom Stowarzyszenia, a w szczególności Prezesowi Oddziału – Januszowi Onakowi oraz Prezesowi Koła nr 3 – Romanowi Kuczkowi. Wyraził satysfakcję z dobrej współpracy Koła z Oddziałem i życzył sukcesów w dalszym działaniu na rzecz krzewienia kultury technicznej wśród pracowników zatrudnionych w Grupie Azoty, jak również wśród tarnowskiej młodzieży szkolnej i akademickiej.
Następnym mówcą poproszonym o zabranie głosu był ks. dr Jacek Nowak, który dziękując za zaproszenie zwrócił uwagę na fakt, że jako jedyny obecny na Sali nie ma ścisłego związku z elektryką. Podkreślił jednak z satysfakcją, że przyjął zaproszenie jako sympatyk Stowarzyszenia. Spotkanie miało charakter noworoczny, tak więc wśród kurtuazyjnych słów znalazły się okazjonalne sentencje oraz życzenia powodzenia w Nowym Roku. Na zakończenie, korzystając z „proboszczowskich” uprawnień udzielił obecnym dyspensy na spożywanie obiadu.
Kończąc część oficjalną, kol. Roman Kuczek wręczył Prezesowi Zbigniewowi Paprockiemu pamiątkowy obraz stanowiący fotokopie historycznego Tabla uwieczniającego inż. Günthera wraz ze współpracownikami, z okresu jego działalności na Politechnice Warszawskiej.
Postać ta ma o tyle duże znaczenie dla pracowników Grupy Azoty, że Wacław, Zygmunt, Henryk Günther był głównym energetykiem Tarnowskiej Fabryki Związków Azotowych, a następnie pierwszym dyrektorem Zakładu Energetycznego Tarnów. Interesującą, sugerującą intrygę ze scenariusza filmowego historię pozyskania tego obrazu przedstawił kol. Władysław Łabuz.
Tradycją noworocznych posiedzeń Koła jest krzewienie wiedzy historycznej o wielkich ludziach nauki i techniki, a w szczególności tych, którzy związani byli z naszym miastem. Poproszony o głos dr Marek Smoła, wygłosił prelekcję o człowieku z ogromnym dorobkiem naukowym i zawodowym, który w pierwszej połowie XX wieku, wraz z inż. Güntherem tworzyli filary Zakładów Azotowych. Tą postacią był inż. Stanisław Jasilkowski.
W doskonałej, wskazującej na ogromny wkład pracy prezentacji dr Smoła, przedstawił postać inż. Jasilkowskiego, oraz wykazał sporo różnic pomiędzy informacjami zawartymi w popularnych źródłach wiedzy, a mozolnie zgromadzoną prawdą historyczną. Jak się m.in. okazuje, w popularnych źródłach pomija się wątek tarnowski działalności Stanisława Jasilkowskiego, jak również mylnie podaje się datę jego zgonu i miejsce pochówku.
Na zakończenie dr Smoła zapewnił, że informacje zawarte w prezentacji niedługim czasie ukażą się wydane drukiem w specjalnym opracowaniu.
Część nieoficjalna rozpoczęła się od obiadu. Spotkanie owocowało we wzajemne rozmowy i żarty związane z pracą jak również tematy pozazawodowe. Koledzy wymieniali doświadczenia i wspominali różne etapy z życia zakładu, od czasów do których da się sięgnąć pamięcią do chwili obecnej. Nie brakowało anegdot z życia i działalności, znanych postaciach z naszego środowiska oraz wspomnień o ludziach, którzy swoją postawą i wiedzą zapisali się na kartach historii fabryki. Całość odbyła się w miłej, koleżeńskiej atmosferze. Reasumując całość spotkania pozostawia bardzo pozytywne wrażenie oraz wskazuje na potrzebę organizacji tego typu mityngów. Należy więc pogratulować prezesowi Romanowi Kuczkowi wprawy w organizowaniu tego typu zgromadzeń oraz życzyć kolejnych udanych imprez w przyszłości.
Ryszard Małek
=======================================================================================
15.01.2023r.
FESTIWAL NAUKI E(X)PLORY 2022
Wyjątkowe święto nauki i innowacji
„Nauka to wielkie piękno. Naukowiec w swoim laboratorium to nie tylko technik: to dziecko, które staje twarzą w twarz ze zjawiskami naturalnymi działającymi na niego jak z bajki…”. Słowa M. Skłodowskiej-Curie dosadnie oddają charakter Szkolnego Festiwalu Nauki E(x)plory 2022 zorganizowanego przez Zespół Szkół Mechniczno – Elektrycznych w Tarnowie. To wyjątkowe święto nauki i innowacji odbyło się 15 grudnia 2022 r.
Festiwal składał się z trzech części: wykładów naukowych dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, warsztatów dla uczniów ze szkół podstawowych oraz prezentacji 11 projektów naukowych przygotowanych przez uczniów ZSME w ramach szkolnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory. Koordynatorem wydarzenia jest Pani Edyta Kowalska.
W ramach Festiwalu odbyło się 20 prelekcji naukowych zorganizowanych w formie hybrydowej przez przedstawicieli nauki i przemysłu. Lokalna społeczność odwiedziła nas w tym dniu biorąc udział w wykładach, warsztatach, pokazach, które zachwycały każdego niezależnie od wieku.
14 grudnia 2022 r., w dniu poprzedzającym całe wydarzenie, odbył się wykład naukowy przeprowadzony przez Kierownika Katedry Automatyki i Robotyki Akademii Nauk Stosowanych – prof. dr hab. inż. Witolda Byrskiego. Profesor przybliżył naszym uczniom zagadnienia z zakresu automatyki.
W dniu festiwalu nasza młodzież miała wyjątkową możliwość uczestniczyć w spotkaniach on-line oraz wykładach w formie stacjonarnej z:
- Tadeuszem Pabjanem, prof. UPJPII – Problem ciemnej materii i ciemnej energii
- Krzysztofem Kozakiem, prof. IFJ PAN – Wykład z zakresu fizyki jądrowej
- Bartoszem Stebnickim, Dyrektor Sektora Publicznego – Praca w Microsoft. Ważne kroki w planowaniu kariery.
- Piotrem Zakrzewskim, Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP – Idź z taką siłą jaką masz.
- Mateuszem Wygrzywalskim – Mikroelektronika – makro znaczenie.
- Jakubem Zbarachewiczem – System elektroenergetyczny Polski.
- Andrzejem Wojtanowskim – Samochody elektryczne.
- Konradem Stelmachem – Data Science.
- Krzysztofem Pańcikiewiczem – Zagadki inżynierii, czyli jak na sukces Elona Muska wpłynęły procesy spajania?
- Rafałem Dziurką – Broń biała.
- Moniką Pernach, prof. AGH – Dlaczego studia w Krakowie?
- Kingą Zawadzką – Ściągi (nie tak bardzo odległej) przyszłości.
- Agnieszką Lisowską – Lis – Ogniwa paliwowe.
- Adamem Czyżewskim – Polscy naukowcy
- Marcinem Lewandowskim – Komunikacja i krytyczne myślenie
- Andrzejem Jankowskim – AI
- Piotrem Filipiakiem – Warsztaty z cyberbezpieczeństwa.
Podczas wydarzenia odbyły się również warsztaty zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów innych szkół:
- Warsztaty dla klasy 4 szkoły podstawowej nr 8 im. K. K. Baczyńskiego z fizyki, chemii i robotyki.
- Warsztaty dla klasy 8 szkoły podstawowej nr 8 im. K. K. Baczyńskiego z druku 3D, robotyki i elektryczności.
W dniu Festiwalu w ramach szkolnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory uczniowie ZSME prezentowali 11 projektów naukowych:
Tytuł projektu, Imię Nazwisko autora, - Opis autora/autorów
Soft gripper - zdalnie sterowany chwytak delikatnych obiektów, Bartosz Brach, Seweryn Kozik, Aleksandra Cybułka - Miękkie roboty to nie tylko projekty wymagające zaawansowanych laboratoriów i sztabu naukowców. Nasz SoftGripper można zbudować z ogólnie dostępnych części elektronicznych, druku 3D oraz silikonu formierskiego. To tani i w pełni funkcjonalny chwytak delikatnych przedmiotów.
HOLIOMETR - wielofunkcyjny przyrząd do obiektywnej oceny jakości postawy ciała, Damian Bień, Przemysław Wrona - Naszym projektem udowadniamy, że narzędzia za kilkadziesiąt tysięcy można zastąpić jednym tańszym a tym samym pomóc lekarzom, fizjoterapeutom a przede wszystkim pacjentom. Łatwość wykonywania pomiarów oraz wszechstronność Holiometru to nasz główny cel,
Bioniczne oko - druga szansa ratunku dla wzroku, Patryk Bień, Jakub Jakiński - Bioniczne oko to szansa na przywrócenie wzroku. Urządzenie to ma na celu przywrócenie wzroku osobom którye straciły oko lub oczy. Cały zamysł będzie oparty na naszym prototypie.
Wirtualne stanowisko szkoleniowe, Piotr Małek, Wiktor Niziołek - Innowacyjna jakość i sposób kształcenia w Twojej szkole, wykorzystywanie nowoczesnych technologii, takich jak wirtualna rzeczywistość. Już niedługo właśnie tak może wyglądać Twoja przyszłość. Zachęcamy do głosowania na nasz projekt. Dołóż swoją cegiełkę do rozwoju polskiej edukacji!
Rescue Capsule Slim, Dawid Świątek, Jakub Kuczek, Bartosz Smoleń - RESCUE CAPSULE SLIM, czyli bezzałogowa karetka wodna, która dopływa do poszkodowanego zrzucając mu koło ratunkowe.
LPMS (Local Plastic Melter System), Robert Rak, Masz - braki filamentu do drukarki 3d? Mam rozwiązanie! Mój pomysł to wykonanie urządzenia, którego celem jest recykling plastiku w wyniku którego otrzymamy materiały do wydruków 3D.
Czas nas definiuje, czy my definiujemy czas? Christopher Sierpniak, Jakub Skórka, Mateusz Pawlik - Brak Ci czasu, a może nie wiesz co z nim zrobić? Na pewno warto spojrzeć szerzej na tak nam bliskie, a jednak trudne do zdefiniowania pojęcie czasu. W naszym projekcie chcieliśmy pokazać jaki wpływ ma czas na nasz życie i cały świat. Wykonaliśmy mapę myśli, na której możesz dopisać swoją definicję czasu.
Anty-garb, Radosław Wolański, - Anty-garb to aplikacja, która zadba o Twój kręgosłup monitorując postawę siedzącą podczas pracy przy komputerze lub przy innych czynnościach wykonywanych w pozycji siedzącej.
MIP-Modyfikator inteligentnego przejścia, Maksymilian Zima, - Projekt ma być wsparciem dla osób niewidomych w przemieszczaniu się po mieście. “SON” jest tani oraz łatwy w użyciu.
Pulveres florum, Lena Krzciuk, Alicja Kułaga, Piotr Małek - Pulveres Florum - nawóz naturalny, w 100% ekologiczny i biodegradowalny dla roślin. Możliwy do wykonania w każdym domostwie w szybki i prosty sposób.
ECO Rurki, Julia Biały, Jakub Chrzanowski, Urszula Zachara - Nasz projekt polega na wykorzystaniu skórek z bananów. Wszystkie składniki są biodegradowalne, więc gdy żywotność rurki zbliża się ku końcowi, można użyć ich jako nawozu do roślin.
Oceny projektów dokonywało Jury w składzie:
- Przewodniczący JURY: dr inż. Adam Czyżewski - Główny Specjalista w Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytucie Tele i Radiotechnicznym, na stanowisku Głównego Specjalisty w Grupie Badawczej Fotonika Stosowana.
- mgr inż. Grzegorz Bosowski - członek zarządu Tarnowskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
- dr inż. Daniel Król - Kierownik Katedry Informatyki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
- dr hab. Krzysztof Kozak - prof. Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.
- dr inż. Łukasz Mik - Adiunkt Akademii Nauk Stosowanych.
Jak przyznali członkowie Jury poziom konkursu był wysoki, a każdy z projektów przygotowany został na wysokim poziomie.
Wyniki Konkursu:
- I miejsce zajął projekt: Wirtualne stanowisko szkoleniowe, Autorzy: Piotr Małek, Wiktor Niziołek
- II miejsce otrzymał projekt pt. HOLIOMETR - wielofunkcyjny przyrząd do obiektywnej oceny jakości postawy ciała, Autorzy: Damian Bień, Przemysław Wrona.
Projekty naszych młodych naukowców recenzowali i oceniali ich rówieśnicy z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Dwa najwyżej ocenione przez nich projekty to: Eco – Rurki i Rescue Capsule Slim.
W etapie szklonym Konkursu Naukowego E(x)plory 2022 przyznano nagrody specjalne:
- Nagroda Jej Magnificencji Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie dr hab. Małgorzaty Kołpy, prof. Uczelni została przyznana projektowi pt. Rescue Capsule Slim, Autorzy projektu: Dawid Świątek, Jakub Kuczek, Bartosz Smoleń
- Nagrodę publiczności, którą wręczył Pana Tomasz Czupryna przedstawiciel firmy MTM Konstrukcje otrzymał projekt pt. Eco Rurki, Autorzy: Julia Biały, Jakub Chrzanowski, Urszula Zachara.
- Pan Marcin Piotrowski, właściciel firmy LOGOMAR wyróżnił projekt pt. Soft gripper - zdalnie sterowany chwytak delikatnych obiektów, Autorzy: Bartosz Brach, Seweryn Kozik, Aleksandra Cybułka
- Wiceprezes Zarządu ELPLC S.A. – Pan Przemysław Słomski wręczył nagrody trzem zespołom: Wirtualne stanowisko szkoleniowe, Autorzy: Piotr Małek, Wiktor Niziołek, HOLIOMETR - wielofunkcyjny przyrząd do obiektywnej oceny jakości postawy ciała, Autorzy: Damian Bień, Przemysław Wrona oraz Anty-garb, Autor: Radosław Wolański.
- Pan Paweł Smoleń Przewodniczący Tarnowskiej Rady Powiatu nagrodził dwa projekty: Anty-garb, Autor: Radosław Wolański oraz Soft gripper - zdalnie sterowany chwytak delikatnych obiektów, Autorzy: Bartosz Brach, Seweryn Kozik, Aleksandra Cybułka
- Pan Mateusza Steca właściciela firmy StecRobitics przyznał nagrodę projektowi pt. Wirtualne stanowisko szkoleniowe, Autorzy: Piotr Małek, Wiktor Niziołek
To był wielki zaszczyt dla szkolnej społeczności ZSME, że mogli kolejny raz być gospodarzami wyjątkowego święta nauki.