Medal im. prof. Romana Dzieślewskiego
Oddział > Odznaczenia i Medale > Odznaczenia Zarządu Głównego
REGULAMIN NADAWANIA MEDALU IM. PROF. ROMANA DZIEŚLEWSKIEGO
1. Postanowienia ogólne
1.1. Medal im. Profesora Romana Dzieślewskiego został ustanowiony z inicjatywy Oddziału Rzeszowskiego SEP uchwałą nr 2 Zjazdu Delegatów Oddziału Rzeszowskiego z dnia 21.02.2014 r. oraz zgodnie z realizacją wniosku złożonego przez ww. Oddział do XXXVI Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Elektryków Polskich, który odbył się w dniach 05-08.06.2014 w Szczecinie.
1.2. Ustanowienie medalu ma na celu upamiętnienie działalności i zasług profesora Romana Dzieślewskiego, którego życie i praca może, a nawet powinna być wzorem i inspiracją dla młodego pokolenia.
Profesor Roman Dzieślewski urodził się 18.01.1863 r. w Tarnowie, ukończył z wyróżnieniem szkołę realną w Jarosławiu, a całe życie zawodowe i rodzinne związał ze Lwowem. Na Politechnice Lwowskiej rozpoczął swoją karierę naukową i jako pierwszy podjął starania o utworzenie kierunku elektrotechnika na Politechnice Lwowskiej. Organizował pionierskie laboratoria naukowe, tworzył podstawy do nauki dla studentów. Był też twórcą pierwszego podręcznika akademickiego pt ,,Encyklopedia elektrotechniki podług wykładów” wydanego we Lwowie w 1898r. W latach 1901- 1902 był Rektorem Politechniki Lwowskiej, a w roku 1919 brał udział w Zjeździe Założycielskim Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
1.3. Medal wykonany jest z brązu według projektu artysty plastyka Moniki Tohl- Szczachor.
a) kształt medalu okrągły o średnicy 70 mm i grubości 5 mm.b) awers - podobizna Profesora Romana Dzieślewskiego w formie płaskorzeźby, wokół której na obwodzie w górnej części napis „Pierwszy Polski Profesor Elektrotechniki ", a obok podobizny - daty biograficzne „1863 - 1924" oraz imięi nazwisko „Roman Dzieślewski”.c) rewers - centralnie umieszczono „logo SEP", na obrzeżu medalu wokół napis „Tarnów-Jarosław–Lwów", a na dole napis „Rzeszów”. (w drugiej edycji medalu usunięcie napisu „Rzeszów” z rewersu)
1.4. Pierwsza edycja medalu została wybita w liczbie 50 sztuk w Zakładzie Odlewnictwa Artystycznego w Zaczerniu k/Rzeszowa w 2015 roku staraniem Oddziału Rzeszowskiego SEP.
2. Tryb nadawania medalu
2.1. Medal może być nadany osobom, organizacjom i instytucjom krajowym i zagranicznym, legitymującym się wybitnymi zasługami dla elektryki polskiej, a w szczególności:
a) członkom SEP z co najmniej trzyletnim stażem w Stowarzyszeniu, wyróżniającym się szczególną aktywnością w działalności stowarzyszeniowej w obszarze utrwalania historii SEP;b) członkom, oddziałom oraz kołom SEP, za organizowanie nowych przedsięwzięć stowarzyszeniowych lub zapoczątkowanie nowej inicjatywy stowarzyszeniowej;c) pracownikom naukowym, nauczycielom szkół średnich i specjalistom za wyróżniającą się działalność naukową i dydaktyczną w dziedzinie elektryki;d) osobom, instytucjom i organizacjom związanym w sposób szczególny z postacią Profesora Romana Dzieślewskiego;e) utalentowanej młodzieży, młodym pracownikom nauki i specjalistom za wyróżniające się osiągnięcia w nauce, technice i dydaktyce.
2.2. Wnioski o nadanie medalu mogą składać :
1) wymienieni w części Ogólnej „Regulaminu Nadawania Odznaczeń i Wyróżnień SEP"
2) w przypadku wniosków dotyczących młodzieży wymagana jest pozytywna rekomendacja Centralnej Komisji Młodzieży i Studentów SEP.
3. Postanowienia końcowe
3.1. W sprawach nie uregulowanych zastosowanie znajduje „Regulamin Nadawania Odznaczeń i Wyróżnień SEP"
3.2 Niniejszy regulamin został zatwierdzony przez ZG SEP w dniu 20.05.2015r. (prot. Nr 14 - 2014/2018).
Załączniki :
Prezes SEP
/-/ Piotr Szymczak